Füstölő, kaptárvas és természetesen lépesmézzel gazdagon megrakott fészekkeret is megbújt a kaptárban.
„Itt van a méz, ebbe raktározzák el a méhek a mézecskét. Ha elkészült a méz, akkor ilyen vékony viaszlapocskákkal lefedik a mézet” - mutatta a gyerekeknek Csom Gábor méhész. Az ilyen keretekből pergetik ki a mézet. Ősidők óta az emberi táplálkozás része a méz. Ma már nem csak az íze, hanem jótékony hatásai miatt is fogyasztják.
„Finom a méz, meg egészséges és szabad rakni teába” - nyilatkozta Gelencsér Miske óvodás.
Csom Gábor 12 éve méhészkedik, 75 családdal. Két fia is a balatongyöröki óvodába jár. Fontos célja, hogy a gyerekei mellett a többi óvodás is megismerje a méhek jelentőségét és a mézfogyasztás pozitív hatásait.
„Nagyon sok élelmiszert nekik köszönhetünk, ha nem lennének beporzó rovarok, méhek, akkor szegényesebb lenne a mi élelmünk is és a természet is nagyon sokat veszten ezáltal. Ha azt akarjuk, hogy nekünk is legyen élelmünk, akkor a méheknek is kell, hogy élelmük legyen, ezért minél több fát, illetve virágzó növényeket kell ültetni a környékünkön, illetve ahol élünk nyilván”- nyilatkozta a méhész apuka.
Repce-, napraforgó-, akác és vegyes virágmézet is kóstolhattak a gyerekek. Amellett, hogy finom, immunerősítő, baktériumölő, gyulladásgátló is ez a termék. A Mézes reggeli program Szlovéniából indult. Hazánk 2014-ben csatlakozott. Így népszerűsítik az óvodások és iskolások körében a mézfogyasztást.
„Szerintem pont abban a korban vannak a gyerekek, akik szívnak magukba minden tudományt. Mivel a szülők elhozták a kaptárokat, a különböző eszközöket és a gyerekek testközelből megismerhették a mézkészítést, illetve a méhészeszközöket, ezért gondolom, ha haza mennek, otthon elmesélik az élményeiket és ezt a szülőkkel együtt tovább tudják beszélni és talán majd jobban rákapnak a méz szeretetére” - mondta Koroncz Katalin tagóvodavezető.
Magyarországon 20 ezren méhészkednek, 1,2 millió méhcsaláddal. Nagyhatalom vagyunk, az EU méhcsaládainak 10 százaléka Magyarországon él, termelésünk 25-26 ezer tonna évente. A hazai ágazatot az olcsó ukrán méz és a silány kínai utánzat is sújtja.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV