A méhészkedésre is negatív hatással van az aszály. A Dunántúlon több csapadék hullott, így ebben a térségben közepes volt a repceméz. Hársból és az akácból kielégítő mennyiséget lehetett pergetni. Az ország keleti felén vannak olyan területek, ahol nem tudott fejlődni a napraforgó, de a Dunántúlon ebből is közepes mennyiségű mézet tudnak előállítani. Az előző évek eredményénél jobb lett az idei.
„Ez a méhek szempontjából nézve – mert én mindig méhpárti ember vagyok, nem pedig méhész –, ha a méheket nézem, akkor nekik ez természetes hordás, természetes élelmi anyag, élelmiszer és ha ezen tartjuk a méheket, akkor egészségesebbek is a méhek és akkor jobban tudnak védekezni a 70 éve permetezett mérgek ellen, ami kint van a földben.” - mondta el Pető Zsolt a Keszthelyi Méhész Egyesület képviselője.
Jó hír, hogy az aszályos nyár miatt a téli méhpusztulások várhatóan visszaesnek, a méhek száraz időben nem visznek be annyi mérget a kaptárba. Az ország területén regisztrált 1 millió 300 ezerből közel 900 ezer méhcsalád folytat gyűjtő tevékenységet a méhészeknek. A Dunántúlon Veszprém- és Zala megyében a méhcsaládok száma az országos adat háromszorosa.
„35 méhcsaláddal foglalkozom és termelek mézet. Az idén nagyon szépen sikerült hordani a lányoknak, a méhecskéknek. Én úgy látom, hogy különleges minőségű mézünk az idén. Sajnos külföldről is hoznak be olyanokat, amivel nem ezt a minőséget produkálják, de hát ez van, tessék tudomásul venni, ajánlom mindenkinek, hogy a termelőtől vásárolja a magyar mézet, biztos, hogy minőségi mézet fog kapni.” - ismertette Csali Tibor méhész.
A serénykedő méhek munkája létfontosságú az emberi faj fennmaradásához, de a méz egészségmegőrzésre, immunerősítésre is jó.
„Most éppen propoliszt vettünk, mert azt hallottuk, hogy nagyon jó mindenre, gyomorbántalmakra, itt az úr még azt is mondta, hogy vérnyomásra, a férjemnek magas a vérnyomása, ő is fogja szedni. Rendszeresen vásárolunk mézet, de csak helyi termelőktől vesszük – Tatán is – és csak akácmézet, mert annak nincs párja, a magyar akácnak.” - fogalmazott Újszászi Ilona.
A magyar méhészeket a feketekereskedelem is sújtja. Oroszországban és Ukrajnában a piacok megszűntek, de a termelés nem állt le, hozzák be hazánkba a méhanyákat. Ez hatalmas méhegészségügyi kockázat lehet. Argentínában is kevesebb a méz az idén, vagyis világviszonylatban 10%-ot eshet vissza a méztermelés, amit a kínai piac várhatóan pótol.
Kiss Krisztina - Keszthelyi TV