A Szentháromság-kápolna 1776-ban öntött harangja hívta szentmisére a híveket a Becehegyen. Az 1700-as években már állt itt kápolna, mely a 20. század fordulójára leromlott, állapota nagyon szegényes volt. A zömmel nemesvitai tulajdonosokból álló hegyközség összefogott, hogy újat építsenek.
Töreky András helytörténész: „Már az 1870-es években elkezdtek foglalkozni vele és elkezdtek mustot gyűjteni. Kollektának nevezték ezt, hogy szüretbe körbejárták a hegyőrök a pincéket és megvolt, hogy bizonyos területegységenként ki, mennyit adakozott, annak arányába évről évre gyűjtötték a pénzt.”
A filoxéra és a későbbi anyagi nehézségek ellenére végül 1907-ben megépült a kápolna, amely ma is a nemesvitai egyházközséghez tartozik. 2000-ben újították fel az épületet. A Szentháromság búcsú alkalmával megkezdődött a nyári misék időszaka a Becehegyen. A nyaraló- és háztulajdonosok rendszeresen vesznek részt a szertartásokon.
„Azt mondom, hogy igen, lehet talán mondani, hogy a Balaton-felvidéken aranykora van, hogy ezeket a kis hegyi kápolnákat keresik fel és igény is van, hogy spirituális, lelki töltekezés szempontjából a pihenés mellett ők maguk is találkozzanak a szentmiseáldozatban Istennel” - mondta Stadler László Dezső plébános.
A búcsúi misére is Nemesvitáról, Balatonedericsről és Balatongyörökről vonultak fel a hívek, de más településekről érkeztek. Balatongyörök, Hollád, Zalaszántó, Lesencefalu és Kéthely települések egy projekt keretében népszerűsítik a szőlőhegyi kápolnáikat. Céljuk, hogy a szakrális értékek mellett az idegenforgalmi és közösségépítő funkciója is erősödjön ezeknek a helyeknek.
Biró Róbert polgármester: „A szőlőhegyeknek volt saját közigazgatása, egy saját kis világa. Nagyon sok településen megmaradtak ezekhez a szőlőhegyekhez tartozó kápolnák, így Balatongyörökön is. Ezt már nagyon régen felfedeztük, hisz nagyon sokan szívesen járnak el és sétálnak fel a hegybe, nagyon sokan szeretik a bort. Azok a szőlősgazdák, akik korábban megépítették itt a mögöttünk látható kis kápolnát, ők pedig szerintem biztos büszkén gondolnak ránk, utódokra, hogyha ezeket az örökségeket be tudjuk mutatni kulturális területen is a templom környékén.”
A búcsúi szertartást szeretetvendégség követte. Nyáron a szentmisék mellett koncertek és kisebb rendezvények is lesznek a Szentháromság-kápolnánál.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV