A tök kifaragásának szokását a Brit szigetekről származtatják, ahol még tarlórépát használtak erre a célra. Brit és ír bevándorlók vitték a hagyományt Amerikába, ahol a répát felváltotta a sütőtök.
Horváthné Schein Éva és családja az őszi szünetet tölti Balatongyörökön. Nagyon jól érzik magukat a játszóházban és jól ismerik a halloween szokásait.
A Tökölődő játszóházban pókokat, denevéreket és más a halloweenhez kapcsolódó játékokat készítettek a gyerekek. A sütőtököt nem csak faragni, hanem kóstolni is lehetett sütemény formájában.
Az elkészült töklámpásokat a készítők kihelyezték a művelődési ház elé. A klasszikus ijesztő formák mellett, más formabontó megoldásokkal is előrukkoltak a tökfaragók.
Bár a tökfaragást sokan a tengerentúlról származó idegen szokásnak tartják, hazánkban is régi hagyománya van. A múlt században készített töklámpásokat nem ijesztgetés, hanem díszítés gyanánt készítették el eleink.
Az angolszász országban bevett szokás halloweenkor a jelmezbe öltözés. Ebben a hévízi kölcsönzőben saját készítésű drakula, vámpír, vagy csontvázjelmezek mellett maszkokat, parókákat és kiegészítőket is lehet találni. A tulajdonos Fullérné Simon Erika úgy tapasztalja, hogy a 2000-es évek elején jelent meg halloween szokása Magyarországon.
Halloween estéjén Amerikában jelmezbe öltözött gyerekek kéregetnek cukorkát az ajtók előtt, az idősebbek pedig jelmezes partikat rendeznek. Az amerikai ünnepen a gyermekek édességért háztól-házig körbejáró szokásának eredete – a tökfaragáshoz hasonlóan - az írországi óhazába nyúlik vissza.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV