Csonki István a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság vezetője és a Viziterv Environ Kft. mérnöke Alexy Rezső tartotta azt a tájékoztatót Balatongyörökön ahol a 400 és 1300 tonna közötti hajók kikötésére alkalmas un. szolgálati és kereskedelmi célú nagyhajó kikötő megépítésének céljáról az ahhoz kapcsolódó beruházásokról tájékoztatták a lakosságot, a település ingatlantulajdonosait. A szakemberek elmondták,hogy a létesítmény 10 vontató uszály, három vontató hajó és egy vízvédelmi nagy hajó mellett helyet adna vízvédelemhez szükséges gépek tárolásának is. Elhangzott továbbá, hogy kőlerakót és az ahhoz szükséges útszélesítést is tartalmazzák a tervek. A jelenlévők közül többen elmondták, hogy felháborítónak tartják, hogy egy olyan területre tervezik a beruházást ami a Nemzeti Park határában helyezkedik el és a Natura 2000 besorolású, ráadásul az ország egyetlen halászkápolnája , és a mocsári teknősök élőhelye is a területen van. A lakosság véleménye szerint nem csupán az idegenforgalmat,hanem a természetet is tönkretenné a kikötő megépítése. A két szakember elmondta, hogy az építkezés során kivágott fákat újra telepítenék, az előzetes hatásvizsgálatok szerint pedig a nagy beruházás építése alatt a lakosságot nem érné hátrány,mert határértéken belül lenne a zajszint és a munkálatok a jövőben is csak szezonon kívül folynának.
A Balaton vízminőségének megóvása, az algásodás elleni védelem érdekében tett iszapkotrással mindenki egyetértett. A lakosság azonban választ vár még a döntés előtt arra, hogy miként kívánják az iszapkotrást kivitelezni, a több mint 1 millió köbméter kikotort anyagot elszállítani és tárolni,mert jelenleg meglévő zagytározók rendeltetésszerű használatának kérdése sincs megoldva.
A kikötő,kőlerakó és út megépítésének terve nagy felháborodást váltott ki a lakosságból. Nem csak a természet védelme, hanem a turizmus szempontjából is tiltakoznak az érintettek. Abban bíznak,hogy mind a vízügy mind a beruházó átgondolja az elképzeléseket.
"Elkészült ennek a térségnek a kikötője, zagytere az útja a kőberakónak,egy előzetes környezeti hatásvizsgálat. Elméletileg nekünk ezt be kéne adni a hatósághoz,s akkor majd megy a maga útján. De úgy döntöttünk,hogy előzetesen megkérdezzük a lakosság véleményét. Hiszen a vélemények alapján egy kompromisszumhoz tudunk jutni,akkor ez visszahat a műszaki beavatkozásra. Tehát ez olyan tervekre is visszahathat,hogy mit akarunk egyáltalán csinálni. Mi tudjuk, hogy mit szándékozunk és utána alakosság mit akar a térségben. Ennek volt egy egyeztetése. Voltak kemény és voltak segítő vélemények. Ki lehet belőle hámozni jót, hiszen van olyan amit egyértelműen elutasít a lakosság, van amit támogat, van amiben kompromisszumra kell törekednünk. A kettő között megállapodni."- mondta Dr. Csonki István.
A beruházásban érintett Vonyarcvashegy településen január 29-én tartanak a szakemberek lakossági tájékoztatót.
Hegedüs Éva - Keszthelyi Televízió