Az egyre gyorsabban változó világ folyamatos kihívások elé állítja a mezőgazdászokat. A növényvédelemben tevékenykedőknek nem csak a gazdasági és társadalmi elvárásoknak kell megfelelniük, hanem a klímaváltozásnak is. A téli hó és hideg hiánya, valamint a tavasszal és nyáron tapasztalható aszály és rekordhőmérséklet kifejezetten kedvez a kórokozóknak. Emellett a szigorodó szabályozások jelentősen beszűkítik azt a palettát, amiből a növényorvosok gazdálkodhatnak. A jó minőségű élelmiszer előállításához azonban elengedhetetlen a növényvédelem, hiszen a különböző élősködők is komoly betegséget okozhatnak nem csak a növényeknek, hanem a fogyasztóknak is.
„A mi elsődleges feladatunk a biztonságos élelmiszer előállítás, hogy a társadalom, a magyar emberek asztalára biztonságos és egészséges élelmiszer kerüljön. Sajnos ezek a változások, ami az időjárást is érinti, új károsító kórokozók megjelenését eredményezik, köztünk a toxintermelő gombáknak a felszaporodását. Például ilyenek az Aspergillus fajok, amelyek rákkeltőek. Ezeknek a leküzdése nagyon komoly feladat, különösen úgy, hogy a rendelkezésre álló növényvédő szereknek a palettája szűkül, a társadalmi elvárás pedig abba az irányba tolódik el, hogy minél kevesebb növényvédő szert használjunk fel.” - tájékoztatott Dr. Takács András Péter, a MATE Georgikon Campus egyetemi docense, a szervezőbizottság elnöke.
A 34. Növényvédelmi Fórum megnyitóján elhangzott, ma olyan változások vannak az agrárium területén, amelyhez az oktatásnak is igazodnia kell. Az idén 228 éves Georgikon a MATE keretein belül olyan képzéseket kínál a hallgatóknak, ahol a gyakorlatban, az intézmény partnercégeivel együttműködve sajátíthatják el a piacképes tudást. A növényorvos mesterképzés évek óta töretlen népszerűségnek örvend, nem csak az ország minden pontjáról, hanem külföldről is sokan választják ezt a szakot. Ezek a fórumok pedig jó alkalmat adnak arra, hogy egykori és jelenlegi hallgatók tájékozódjanak a legújabb kutatási eredményekről és technológiákról.
„Minden olyan rendezvényt nagyon szívesen látunk itt a Georgikon Campuson, ami széleskörű társadalmi rétegeket el tud érni, gazdálkodókat, szakmai szervezeteket. Nagyon örülünk neki, hogy idén is itt a Georgikon Campuson meg tudjuk rendezni ezt a nagyon nagy hagyományokra visszatekintő fórumot. Azt gondoljuk, hogy hol máshol lenne jobb helye ennek a rendezvénynek, mint itt a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen, hiszen mi egy agrárfókuszú intézmény vagyunk, és a növényvédelem egy nagyon fontos, mondhatom azt is, hogy zászlóshajóképzésünk itt a Georgikon Campuson. A növényorvos képzést már hosszú évek óta nagyon sikeresen műveli a Georgikon Campusa.” - emelte ki Dr. Szabó Péter, a MATE Georgikon Campus – általános campus főigazgató-helyettese.
A gazdálkodók helyzetét az áremelkedések is nehezítették az elmúlt években. Mindemellett komoly kihívást jelentenek a szigorodó európai uniós szabályozások, amelyek miatt, a társadalmi elvárásoknak megfelelve számos növényvédő szer esik korlátozás alá, vagy kerül tiltólistára. Ezek a tanácskozások azonban jó alkalmat adnak arra, hogy a szakemberek megoldásokat keressenek a kihívásokra, és átadják egymásnak tapasztalataikat.
Regman Karola - Keszthelyi TV