A hazánkban is ismert lódarázshoz képest jóval nagyobb az ázsiai lódarázs. Nemcsak veszélyesen néz ki, hanem az is. A ragadozó rovar táplálékának több mint felét a mézelő méhek teszik ki. Mivel még nincs ellene hatékony védelem, így egész családokat is elpusztíthat. De nemcsak a méhekre, az emberekre is veszélyes lehet. Mérge a világ 10 legerősebb mérgében szerepel. A Délkelet-Ázsiából származó rovar jellegzetessége, hogy sárga mintája van, szárnyai sötétek, a tora fekete, a potroha pedig szintén sötét árnyalatú. A lábai is feketék, azonban lábfejei sárgák. Ez a jellegzetessége teszi könnyen felismerhetővé
Fészke a pár centistől kezdve akár egy méteres is lehet. Nehéz észrevenni, hiszen szinte bárhol elkezdheti építeni a faágaktól kezdve az épületeken át, de akár egy elhagyott kerékpár küllőjén is fellelhető otthonuk. Ezekről is beszámoltak a Velutina Szakmai Napon. Elhangzott, Franciaországot már teljesen ellepték ezek a rovarok, 20 éve vannak ott jelen.
„Nagyon jól ismerjük már. Ez a lódarázs mindenhova fészket rak a fától kezdve a föld alá. Én már legalább 10.000 fészket elpusztítottam különböző helyeken.” - mondta el Etienne Roumailhac ázsiai lódarázs vadász.
A szakember azt mondta, megállítani már nem lehet a lódarázs invázióját, csak lassítani. A kereskedelem és az ellenőrzés hiánya miatt bárhol és bármikor megjelenhet. 2023-ban Magyarországon is észlelték a faj megjelenését, a szigetközi Kimle településen. Egy rádiótelemetriás eszköz segítségével 7 méteres körzetre tudják csökkenteni a fészek helyét. A Georgikon kulcsszerepet játszik a védekezésben.
„Megjelent Szlovákiában is. Ott is ugyanezzel a technikával lokalizáltuk a fészket szlovák kollégáinknak a közreműködésével. Ők hívtak bennünket, mert nem találták meg a fészket röpirányok figyeléséből és ott is szükség volt ugyanerre a technikára. Ezt tulajdonképpen a Georgikon felépítette. Így találtuk meg tulajdonképpen, lokalizáltuk egy 7 méteres pontossággal. Komoly probléma, amikor ez magánterületen található. Ezért lehetett egy 7 méteres pontossággal megállapítani a koordinátákat és utána szlovák kollégáinkra bíztuk, hogy a tényleges fészek beazonosítást és az irtást elvégezzék.” - ismertette dr. Kolics Balázs a MATE Georgikon Campus tudományos főmunkatársa.
Kolics Balázs hozzátette, az 5000 fős településen egy botanikus és egy zoológus tudta beazonosítani a fajt. A szakmai napokat ezért is szervezik, hogy minél nagyobb nyilvánosságot kapjon, hogy veszélyesek az invazív lódarazsak. A szakemberek egy honlapot is létrehoztak ezzel kapcsolatban. A velutina.hu weblapon információk, tanácsok, videók találhatók. Ugyancsak ezen a lapon lehet bejelenteni, ha valaki fészket talál. A gyors reagálás nagyon fontos a megtelepedés korai időszakában.
Lendvai Bianka - Keszthelyi TV