Először egy lenti és szentgyörgyvölgyi állattartó juhai között, később pedig Nagymétnekpusztán jelent meg a kiskérődzők pestise. Az érintett állományokat az óta felszámolták és megtörtént a járványügyi nyomozás. A kiskérődzők pestise a juhok és kecskék nagy gazdasági károkkal járó, rendkívül ragályos vírusos megbetegedése. Terjedésében a legnagyobb szerepet az élőállatok közvetlen és közvetett találkozása játssza.
A járvány mielőbbi megfékezése és felszámolása érdekében az országos főállatorvos február 6-ig Zala teljes területén ki-és beszállítási tilalmat rendelt el a kiskérődzők vonatkozásában. Február 10-ig a vármegyében található kiskérődzőket tartó vadasparkokban, állatkertekben, állatsimogatókban, falumúzeumokban látogatásai tilalom lépett érvénybe, február 15-ig pedig Magyarország teljes területén tiltott kiskérődző kiállítások rendezése és a vásárokba is tilos bevinni ezeket az állatokat.
Dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos: "Magyarországon még soha nem fordult elő ez a betegség, ez az első megjelenése. Szentgyörgyvölgyön január 24-én állapította meg a hatóság, ezt követően vélhetően személyi mozgással, illetve széna szállítása révén kerülhetett be további állatállományokba Leni településen, illetve Nagymétnekpusztán. Emberre a vírus nem veszélyes, az állatokban azonban nagyon agy pusztulási arányt tud okozni. A korlátozott területen belül összeírásra kerülnek a tartott állatok és ebben egyébként kérjük is minden állattartónak az együttműködését, hogy ez minél gyorsabban meg tudjon történni. Ezekből az állatokból a hatóság mintát vesz és ellenőrzi, hogy a vírus nem terjedt-e tovább."
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV