„Diese fünf Paragraphen enthalten meiner Meinung nach, die genetischen Gesetze der Natur. Véleményem szerint ez az öt paragrafus képezi a természet genetikai törvényeit.” - Dr. Szabó István fordítja azt az 1819-es írást, mely bizonyítja, hogy Festetics Imre használta először a genetika szót. A keszthelyi Festetics kastély könyvtárában őrzött szakfolyóiratba a juhtenyésztésben elért sikerei miatt írhatott a 250 éve született nagybirtokos.
„1818-ban már hatalmas állatvásárt rendezett és 1818-ba létrehozta az első magyarországi juhászati kiállítást és létrehozta az első magyarországi juhnemesítő társaságot, amelyik Európában a második volt, a brunni volt az első” - mondja a Georgikon nyugalmazott tanára, aki mélyrehatóan kutatta Festetics György öccsének munkásságát.
A 19. század elején nagy vita tárgyát képezte, hogy mi befolyásolja a gyapjú minőségét. A legtöbben a környezeti tényezők mellett foglaltak állást. Festetics Imre arra a felismerésre jutott, hogy elsősorban a belső öröklött tulajdonságok határozzák meg a gyapjúminőséget.
Festetics leírta a tulajdonságok öröklődését, a szelekció fontosságát és a szigorúan ellenőrzött beltenyészet sikeres művelését. Mindezek mellett lejegyezte azt is, hogy a nagyszülők azon tulajdonságai, amelyek különböznek utódaik tulajdonságaitól, ismét megjelennek a következő nemzedékben.
Ezekkel a megállapításival előfutára volt Mendelnek, aki 46 évvel később jegyezte le a borsókkal elért hasonló eredményeit.
Festetics munkásságát az utóbbi évtizedben kezdték elismerni.
Festetics Imre munkássága Keszthelyhez, valamint kőszegi és somogyi gazdaságaihoz kapcsolódik, így ezek a helyek méltán nevezhetőek a genetika bölcsőinek.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV