A leggyakoribb módszer arra, hogy kullancscsípést szenvedjünk, a természetben való séta, kirándulás. A legelemibb védekezési mód a minél zártabb öltözet, ugyanis a nyaknál, a csuklónál és a bokánál a feszes, gumis ruházat - ha nem is hermetikusan - mindenképp elzárja a kis paraziták útját.
Hiába a zárt ruházat, ha van háziállatunk. A kullancsok előszeretettel telepszenek meg például egy kutya szőrében, ahonnan pillanatok alatt átkerülhet az ember bőrére is. De nem csak a kutyák, hanem a macskák és minden házi- és vadállat terjesztheti a kullancsot. Az állatoknál és embereknél fellépő betegségek hasonlóak, de nem ugyanazok.
"Magyarországon a kutyákra legveszélyesebb, kullancs által terjesztett betegségek a Lyme-borreliosis, babeziózis, anaplasma ehrlichia. Hasonló tüneteket okozhatnak ezek: bágyadtságot, levertséget a kutyánál. Tehát, ha kullancsot találtak az ebben, akkor jöjjenek el állatorvoshoz, szakemberhez, aki felhívja a figyelmet, hogy mire is kell odafigyelni, milyen tüneteket kell észrevenni ezen betegségek során." - mondta el Dr. Nemes Katalin, kisállatgyógyász szakállatorvos.
A kullancsot az Actellic 50 EC rovarölő szerrel sajnos egy uniós előírás miatt nem lehet irtani - mondja Faragó Zsolt egészségügyi gázmester. A legjobb módszernek tartja, ha a csípést megfelelő védekezéssel próbáljuk elkerülni. Hosszú nadrág, világos ruházat, zárt cipő viselése ajánlott.
"Tévhit, hogy a kullancsok a fákról potyognak ránk. Előfordulhat, hogy az emberre hullik, de általában a bokrokról, a növényzetről, magasabb fűszálakról másznak ránk, vagy lesodorjuk őket a növényzetről. A kullancsok elleni irtószeres kezelést nem végezhetünk hiszen az egyetlen irtószer forgalomba hozatali engedélyét visszavonták, így a megelőzésre fektetjük a hangsúlyt." - emelte ki Faragó Zsolt, egészségügyi gázmester.
A gyógyszertárakban különféle készítmények is kaphatók kullancs ellen, vagy az eltávolításhoz. Léteznek bőrbe dörzsölhető krémek, illetve szájon át adagolható, megelőző ellenszerek is. Ha már megcsípett bennünket vagy háziállatainkat a kullancs, minél előbb ki kell szedni. A Lyme-kór első tünetével, az úgynevezett vándorló, körkörösen piros bőrpírral a bőrgyógyászt vagy háziorvosunkat keressük fel.
"Amit úgy ismerjünk, hogy kullancs elleni védőoltás, nem a kullancs ellen véd meg, hanem a kullancsban lévő vírust küszöböli ki az ember szervezetéből. Ez az, amelyiket tulajdonképpen már egy-két éves gyermekkortól élete végéig az ember kaphat. Mondjuk három oltásból áll eleve az egyszeri védettséghez és utána meg körülbelül három évente egy újabb oltásból." - tájékoztatott Dr. Gárdos Sándor, háziorvos.
Azok számára, akik sokat járnak a természetben, mindenképpen ajánlott a védőoltás beadása. Az injekció csak az agyvelőgyulladás ellen hatásos. A Lyme-kór százszor gyakoribb, mint a fertőző agyhártyagyulladás. Jól gyógyítható és országosan, évente két-háromezer eset jellemző.
Tüskés Balázs - Keszthelyi Televízió