Ajánlott hírek
Ajánlott címkék
Egyéb tartalmak
.
oldal
/
kezdőlap / Híreink / Közélet / Egész évben sok a kullancs
2021. máj. 18. kedd | Keszthely
Egész évben sok a kullancs
Ma már nem beszélhetünk időszakos kullancsszezonról. Egész évben védekeznünk kell a vérszívók ellen. A klímaváltozás miatt ugyanis a téli időszakban ugyanúgy találkozunk kullanccsal, mint tavasszal vagy nyáron. Az ismert fajtákon kívül új, veszélyes, vérzéses betegséget terjesztő fajta is megjelent hazánkban. A megelőzéssel és csípés esetén a kullancs megfelelő eltávolításával komoly betegségektől védhetjük meg magunkat és kedvenc állatainkat.

A kullancsok fűről, gazról és bokrokról ráakaszkodhatnak az ember  bőrére. Sportolás, séta, kerti munka vagy strandolás alkalmával is ki vagyunk téve a kullancscsípésnek. Évek óta nem beszélhetünk már kullancsszezonról. Egész évben találkozhatunk a veszélyes vérszívóval. Tavasszal és nyáron többet tartózkodunk a szabadban. Ilyenkor alaposabban és naponta át kell vizsgálni a testünket. Különösen a hajlatokat és a fejbőrt. A kullancs ugyanis napokig szívhatja a vérünket észrevétlenül, mert a bőr átszúrása előtt érzéstelenít, sőt gyulladásgátlót is spriccel. Dr. Vajda Gábor háziorvos szinte naponta találkozik kullancs által csípett beteggel. Azt mutatja, hogyan kell szakszerűen kiszedni testünkből a pár milliméteres állatot, ami a ruhánk résein keresztül is rámegy a bőrünkre. Minden testtájon képes megtelepedni.

"Egy dolgot muszáj tisztázni. A kullancs csípés nem igényel akut ellátást. Az nem olyan, mint egy méh, aki allergiás a méhcsípésre - de még a méhnél is a duzzanat egy természetes dolog. Természetes dolog a kullancs nyálára adott reakció, ami a kullancs csípés helyén egy piros foltban jelenik meg, meg viszket. Ami ugyanolyan, mint egy szúnyogcsípés. Ezt kiválóan lehet kezelni jegeléssel, antihisztamin kenőccsel. A kullancs eltávolításához a szabály, hogy alig, hogy észrevettük, húzzuk ki."- adott tájékoztatást Vajda doktor.

Vajda doktor azt mondja, rengeteg tévhit kering, hogy a kullancsot előbb meg kell ölni, a kullancsot be kell kenni testápolóval, le kell égetni. A kullancsot békén kell hagyni, mert a kórokozót, amit hordoz, a piszkálásra bejuttatja a szervezetünkbe. Hegyes végű szálkacsipesz vagy speciális kullancs eltávolító csipesz segítségével, határozott mozdulattal szedjük ki a vérszívót. Tompa végű vagy kozmetikai csipesz az eltávolításra nem alkalmas, mert azzal bepréseljük a kullancs bél- és gyomortartalmát a bőrünk alá. Amennyiben a csípést követően más betegségre utaló tünetek jelentkeznek, orvoshoz kell fordulni.

"A két leggyakoribb betegség, amit kullancs terjeszthet, az  agyhártyagyulladás, a vírusos agyhártyagyulladás és a Lyme-kór. Az agyhártyagyulladás néhány napon belül a kullancs csípés után szokott jelentkezni. Majdnem mindig jellemző a magas láz, a fejfájás, a hányinger, a hányás. Aztán általában a külvilág észleli, tompult, aluszékony lesz, szédül, időnként zavart is lesz. Na, ez sürgősséget igénylő dolog. Szerencsére nem túl gyakori, de egy évben egyszer minden praxis összefut vele."- mondta el a háziorvos.

A Lyme-kór a kullancscsípés helyén 2-10 hétig terjedő időszakban, jól körülhatárolt piros bőrelváltozással jelentkezik. Belül halvány, kívül sötétebb piros körkörös, gyorsan növő foltok jelentkeznek. Antibiotikum kezeléssel gyógyítható, oltással megelőzhető. A szabadban, zöldterületen való tartózkodásnál gondoskodni kell a megfelelő ruházatról is. De még a leggondosabb védelem sem garancia arra, hogy nem csíp meg bennünket kullancs - mondta Vajda doktor.

Magyarországon több mint 20 féle kullancs él. Köztük van különösen veszélyes fajta is. A kullancsok számos betegség terjesztéséért felelősek az állatok esetében is. A szőrrel kevésbé borított testrészeken telepednek meg. Szinte minden tünet jelentkezik az állaton kullancscsípés után.

"Komplett repertoár megjelenhet a kutyákon, mint tünet. Kezdve a lázzal, kezdve azzal, hogy apatikus, tehát elfekvő, sötétszínű vizelet van, nem szívesen kel fel. Megtagadja a vacsorát – mondjuk – vagy a reggelijét. Alapvetően a tulajdonos ott szokta észrevenni, hogy probléma van a kutyájával, hogy a viselkedése megváltozik, és mondjuk nem fogad el ételt. A második lépcsőfok szokott az lenni, ha 2.-3. nap hívnak, hogy besötétedett a vizelete is."- mondta Dr. Virág Zsolt kisállatgyógyász szakállatorvos.

Ma már számos lehetősége van az állattartónak is a kullancs elleni védekezésre. Gyógyszer, rácsepegtető készítmény vagy nyakörv, ami hatékonyan működik a kis kedvencek esetében . Nagyon fontos, hogy állatainkat is átvizsgáljuk sétáltatást követően, mert ha a kullancs nem tudott befúródni az állaton, csak járkált annak szőrén, akár emberre is felkapaszkodhat vért szívni.

Hegedüs Éva - Keszthelyi Televízió

| 2022. okt. 20. csütörtök 18:17 | Keszthely
A kullancsok ellen 100%-os védekezés nincs.
| 2022. már. 11. péntek 14:11 | Keszthely
Fokozottan kell számítani a vérszívókra az erdőkben, parkokban, kiskertekben is.
| 2019. már. 27. szerda 16:15 | Keszthely
Az enyhe tél miatt több lehet a kullancs idén, Zala megye kiemelten fertőzött.
| 2018. júl. 13. péntek 11:09 | Keszthely
A vérszívók irtását uniós jogszabály tiltja, a betegségek terjesztése miatt viszont fontos a védekezés!
| 2017. ápr. 21. péntek 16:38 | Keszthely
A tavaszi időjárás és a csapadék kedvez a vérszívóknak. Fontos a védekezés és a védőoltás beadatása is.
X. évfolyam 24. szám
Megjelenés: 2024. december 20.
12:00
Képújság
18:00
Egy csipetnyi szó
18:31
Göcsej Filmfesztivál
19:00
Híradó
19:45
Göcsej Filmfesztivál
20:16
Göcsej Filmfesztivál
20:44
Savaria Filmfesztivál
21:00
Egy csipetnyi szó
21:31
Göcsej Filmfesztivál
Cím:
8360 Keszthely, Kossuth L. u. 45.
Telefon: 06 83 / 320 200
Mobil: 06 30 / 427 7341
 
Weboldalunkon cookie-kat (sütiket) használunk, hogy személyre szóló szolgáltatást nyújthassunk számodra.