A kirándulás, természetjárás kellemetlen velejárója lehet a kullancs. Zala megye kifejezetten fertőzött ezekkel a vérszívókkal.
„Csípés is volt, de azt is figyeljük fokozottan, a helyét, hogy esetleg mi alakul ki, Lyme-kór, stb. Mindegyiknek a jelét tudom, egészségügyben dolgozom, bőven tudom, hogy mire kell odafigyelni” - mondja Körmendy Dezső.
Hazánkban körülbelül húsz kullancsfaj fordul elő, de csak néhány jelent veszélyt. A kullancs encephalitis és a Lyme-kór a két leggyakoribb kullancs által terjesztett betegség. Előbbire létezik védőoltás, a Lyme-kórra viszont nem. A legjobb védekezés a megelőzés.
„Havonta többször ki szoktam jönni sétálni haverokkal, ismerősökkel. A kullancsok ellen hosszúgatyával, hosszú ujjú felsővel, zárt ruházattal és este átvizsgálom magamat otthon, hogy nem szedtem-e össze valamit” - nyilatkozta Gellért Károly.
Az ember mellett a háziállatok, kis kedvencek is veszélyeztetettek. A kutyák szinte mágnesként vonzzák a kullancsokat. Az ebeknél az egyik legveszélyesebb betegséget a Babesia Canis nevű egysejtű vörösvértest-élősködő okozza, ez az emberre nem veszélyes, de a kutya akár napok alatt belepusztulhat.
Dr. Kovács Szilvia egyetemi docens: „Az ixodes ricinus az az egyik olyan faj hazánkban, ami a kullancs encephalitis terjesztésében, valamint a Lyme-kórnak a terjesztésében jelentős. Tehát tőle kell igazán tartanunk és lehetőség szerint elkerülnünk, hogy vért szívjon belőlünk.”
A közönséges kullancs mindössze pár milliméteres, de annál több gondot okozhat. Általában a levelek, fűszálak végén kapaszkodnak meg, alkalmas pillanatot keresve arra, hogy az arra járók tollazatára, bundájára, ruházatára felkapaszkodjanak.
„Mivel nem volt annyira hideg ez a tél, így fokozottan lehet most már számítani a jelenlétükre. Most ugyan ezekben a napokban hűvös van és van mínusz egy-két fok is, de már kell velük számolni. Tulajdonképpen elmondhatjuk azt, hogy most már az egész év folyamán lehet kullancsokkal találkozni akár a városi parkokban, a saját hátsó kertünkben, de még kinn az erdőn is” - tette hozzá a MATE Georgikon Campus oktatója.
Csípéskor a legfontosabb az élősködő mielőbbi eltávolítása. A legjobb erre egy vékony hegyű csipesz, vagy a gyógyszertárakban is kapható kullancscsipesz. A vérszívót a bőrhöz minél közelebb kell megfogni és határozott mozdulattal kihúzni. Fontos, hogy ne gyötörjük az állat testét és ne vessünk be népi praktikákat, mert ezek hatására a fuldokló kullancs beköpi a kórokozót a szervezetbe.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV