Az Afrikába induló gólyákat eteti a Madárgyűrűző Állomás önkéntese. Ezek a madarak a fenékpusztai állomáson látták meg a napvilágot, most pedig már a vonulásra készülnek. 13 gólyát indítottak útnak idén a Madárgyűrűző munkatársai, közülük 8 még tojásként került az állomásra, őket a nevelők keltették ki, és táplálták. Öt kisgólya nevelőszülőkhöz került, a maradék hármat pedig a röpdében lakó idősebb gólyák nevelték fel.
„Itt természetesen meg tudnak tanulni vadászni, fölkészülnek az önálló életre, és reményeink szerint még idén elmennek Afrikába. A 13 gólyából egyébként 10 elment, három várat még magára. Ha esetleg gyengének éreznék magukat és a vonulási nyugtalanság nem késztetné őket kellő mértékben vonulásra, akkor sem történik semmi probléma. Bevesszük őket a legelőről, zárt röpdébe tesszük őket télire, télen folyamatosan etetjük őket, és akkor jövő tavasszal újra megpróbálkoznak a nagybetűs élettel.” - tájékoztatott Szász Benedek, a Madárgyűrűző- és Madármentő Állomás önkéntese.
A röpdében lakó, felnőtt gólyáknak is nagyon fontos szerepük van, hiszen nekik kell felnevelni az állomáson kiköltött kisgólyákat. A fiókák ugyanis a táplálás során hozzászoknak az emberek közelségéhez, és visszavadításra van szükség ahhoz, hogy biztonsággal tudjanak létezni az állomáson kívül is. A röpdében lakó madarak sérülten kerültek az állomásra, és bár néhányat sikerül közülük a gondozóknak meggyógyítani, több madár élete végéig a Madárgyűrűző lakója marad.
„Sajnos nagyon sok veszély leselkedik a gólyákra. Leggyakrabban az áramütés, illetve a vezeték által okozott szárnytörés szedi áldozatait, de találkoztunk már olyan gólyával is, amelyet meglőttek légpuskával, illetve valami szemetet összeevett, és ezáltal mérgezési tüneteket produkál. Illetve az általános legyengült állapot következményeként is kerülnek be hozzánk gólyák.” - mondta a gondozó.
A gólyák mellett baglyok és egerészölyvek is laknak az állomáson. Közülük is engedtek el madarakat a héten, ám a nagy többség, sérüléseik miatt a röpdében marad élete végéig. A szabadon engedett madarakat sem hagyják magukra a gondozók, hiszen azok még napokig az állomás közelében maradnak, így a Madárgyűrűző munkatársai még egy ideig gondoskodnak a táplálékukról. Természetesen a szabadon engedett madarak mindegyikét meggyűrűzik, a gondozók pedig remélik, néhány év múlva viszontláthatják őket.
Regman Karola - Keszthelyi TV