"Ez a kulcsszó: látom, hallom, érzem. Tíz másodpercig vizsgálom a légzést. Egy, kettő, három…” - az újraélesztés lépésit mutatja és magyarázza Illés Zoltán. A vízimentők 2015-ben indítottak roadshowt, melyen az érdeklődők elsajátíthatják a laikus újraélesztés helyes kéztartását és technikáját. A fürdőzőknél azt szeretnék elérni, hogy merjenek újraéleszteni, amíg a szakszerű segítség megérkezik.
„A biztonságos strandolás, fürdőzés szabályait azt nem lehet elégszer ismételni, ez mindig téma egy ilyen program során, ha nem is az emberek hozzák szóba, mi azért szóba hozzuk. Pontosan tudjuk, hogy a balesetek nagy része az a felelőtlenségnek köszönhető, úgyhogy mi ilyen alkalmakkor azért megpróbálunk átismételni, elmondani, felhívni a figyelmet néhány olyan dologra, amik tényleg fontosak.” - mondja Illés Zoltán.
Az újraélesztés lépéseit most már ilyen táblákon is megismerhetik a strandolók. A vízimentők a Mellrákinfó Egyesülettel karöltve valósították meg az infooszlopokat, melyeken a mellek helyes önvizsgálatát is illusztrálták. A civil szervezet alapítója, Halmai Bori elmondta, cél hogy tabukat döntsenek és az érintettek idejében felismerjék, ha baj van.
„A nők szerintem cikinek és tabunak érzik ezt a dolgot, pedig ez a világ legtermészetesebb dolga, hogy a saját testünket megismerjük és azon belül a saját mellünket. Ennek nem szabad cikinek lennie. Én 2012-ben voltam érintett, én mindig elmondom, hogy én nem csináltam és lehet hogyha én csináltam volna, akkor nem ez lett volna a végkifejlet, ami a végkifejlet lett, bár köszönöm, jól vagyok.” - nyilatkozta Halom Bori, az egyesület elnöke.
Az idei évben hét balatoni település, tíz strandján helyeztek el ilyen infooszlopokat: Keszthelyen kívül Gyenesdiáson, Szigligeten, Balatonlellén, Révfülöpön, Zánkán és Balatonakaliban. Bagyó Sándor, a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának elnöke úgy véli, nyáron, a strandon lezserebbek, nyitottabbak az emberek az ilyen jellegű témákra: „A strandon családostul is jelen vagyunk. Mi férfiak is felelősek vagyunk a párunknak az ilyen jellegű problémáira. Én azt gondolom, nem szabad, hogy tabu legyen, erről beszélni kell a párok között, a családba. És én azt gondolom, pont azért mert a strand terület is pont ilyen, ahol egy kicsit lazábbak vagyunk, ez egy jó üzenet lehet.”
A Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata és Mellrákinfó Egyesület köszönetet mond azoknak az önkormányzatoknak, akik támogatták a kezdeményezést. Jövőre szeretnék megduplázni az infooszlopok számát, amennyiben megfelelő anyagi források állnak majd rendelkezésre.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV