Nagy a nyüzsgés szerdánként a Városi Piacon. Ilyenkor a legnagyobb a kínálat és a kereslet is. Helybeliek és az itt nyaralók is felkeresik a standokat. Ha nem is konkrét vásárlási szándékkal érkezik valaki, mindig találni valami szemrevalót a kosárba.
„Mindig rátalál valamire az ember, amit éppen nem akar megvenni, de kikönyörgi magát az áru, hogy engem, engem. Most ezt nem tapasztalják a férfiak, ez nagyon érdekes, régi barátnők is ugyanúgy beszélik, a piacnak van egy varázsa.” - nyilatkozta Pozsgai Mária, aki Budapestről érkezett pihenni Hévízre, de a piacot nem akarta itt se kihagyni.
A gyümölcsök közül most a barackféléknek van nagy szezonja. A sárgabarackot – minőségtől függően – 5-600 forintos kilónkénti árért kínálják, az őszibarack átlagosan 400 forintba kerül. A zöldségekből most érdemes lecsót, vagy savanyúságot készíteni. A paprika és az uborka kilója is 2-300 forintba kerül.
Bedő Istvánné Tapolcáról hozta el házi készítésű lekvárjait, szörpjeit, savanyúságait. Az őstermelő süteményeket és házi tojást is kínál. Azt mondja, hogy a vásárlói egyszerűen meggyőződhetnek arról, miben jobb a portékája a hipermarketeknél: „Megkóstolják és meglátják, hogy a kettő között mi a különbség. Hogy nem tartósítószerekkel, meg zselatinokkal van tele, hanem gyümölccsel. Már ma is volt olyan, aki öt üveggel vett, mert annyira ízlik neki.”
Jó szörpöt nem csak a piacon lehet kapni. Budai László javarészt saját termesztésű gyümölcsből készíti a szörpöket, a többi alapanyagot, mint például a bodzavirágot, vagy a csipkebogyót, pedig családjával gyűjti.A rezi kistermelő szerint az egyszerűségében rejlik Rézi Néni Szörpjeinek a titka, melyet környékbeli vendéglátóhelyeken és üzletekben is lehet kapni.
„Mi nem adunk hozzá semmilyen adalékanyagot, se tartósítószert, se színezéket. Azt szoktam mondani, hogy a mi titkunk az, hogy nincs titkunk. A legeslegegyszerűbben gyártjuk a szörpöket, csak a gyümölcs, cukor és a víz, semmi más adalékanyag nincs benne.” - árulta el a kistermelő.
Régi mondás, hogy amiből lekvárt, vagy szörpöt lehet főzni, abból bizony pálinkát is. Szántó András jelen esetben faeperből készült cefréjét forgatja. A keszthelyi pálinkász még díszalmából, ringlóból, sárgabarackból, körtéből és sok más családjánál termett gyümölcsből készít előbb cefrét, majd pálinkát.
„Alapjában véve kiváló minőségű gyümölcsből kell cefrét készíteni, nem kerülhet bele se a penészes, se a barna gyümölcsrész, tehát első osztályú gyümölcsből lehet jó pálinkát készíteni. Ez azt jelenti, hogy akár 10-20 kilogramm gyümölcs is kell ahhoz, hogy egy jó pálinkánk legyen, például egy málna pálinkához legalább 20 kilogramm gyümölcs kell, hogy 1 liter pálinka készüljön.” - mondja az okleveles pálinkász.
Idén, január elsejétől kötelező bejelenteni a Nemzeti Adó és Vámhivatalnál a főzést. E nélkül nem szabad elkezdeni a műveletet. Csak saját termésű gyümölcsöt lehet feldolgozni, melyhez legalább 5 literhez szóló párlatjegyet kell vásárolni, melynek ára 3.500 forint.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV