A magyar identitásról és a balatoni tájegységről beszélt köszöntőjében Biró Róbert polgármester. Hangsúlyozta, községi szinten is szükség van a kulturális értékeink leírására és megőrzésére, mert ezek határozzák meg és tartják össze a településeket.
11 tudományág összegzése alapján beszélt az ősi Magyarország, a magyar őstörténelemről és tudásról Grandpierre Attila. Az író, énekes, csillagász a materialista nézetet is fókuszba helyezte. Ennek kapcsán rámutatott, hogy minden élőlényben, még az állatokban is van egy egyetemes törekvés a jólétre: „Képesek arra, hogy megtalálják a jóléthez vezető utat az életükben és rendben vannak, kivéve a modern embert, ami erre nem képes. Miért nem képes? Mert materialista és ezért nincs rendben és ezért szenved, nem csak az ember, hanem a társadalom is egyre fenntarthatatlanabbá válik és a környezetünk is szenved, a környezetünk is pusztul, mert a materializmus nem felel meg a valóság egészének. Ahhoz hogy megfelelhessen a valóság egészének, látnunk kellene, hogy mi a valóság, mint egész.”
A vallásüldözés, az orosz-ukrán háború és a magyar őstörténet is téma az idei balatongyöröki Nemzeti héten. Takaró Mihály a 200 éve született Madách Imréről beszél, de Bogár László közgazdász is előad és a Hungary Helps programról is hallhat a közönség.
„Azt gondolom, hogy ez közhely számba megy, de azért napjainkban elég sokféle benyomás éri az embereket és nem feltétlenül a nemzet és a család irányába terelgetik a mai körülmények az embereket. Ezt szeretnénk mi azért életben tartani, hogy mégiscsak a legfontosabb a család és a nemzet. Azt gondolom, ez az alapja a társadalomnak” - nyilatkozta Piszter Péter szervező.
Az Őrvidék kivételével minden elszakított határon túli területről jön előadó és koncertek is lesznek. Visszatérő fellépő az Ismerős Arcok, Tolcsvay Béla énekmondó is színpadra lép, de egy másik Kossuth-díjas művész, Berecz András mesemondó is eljön Balatongyörökre.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV