Ilyen tapasztalatokról számolt be az egyik iskolában dr. Puposné Szálteleki Éva pedagógus. Oda kell tehát figyelni, mert bár játéknak tűnik a gyerek számára a számítógép, az internet - mégis számos veszélyt rejthet magában. Ebben az iskolában nagy hangsúlyt fektetnek a biztonság oktatására. Példaértékűen ismerik a gyerekek a vírusveszélyt.
A veszély reális és elgondolkodtató: a képen látható, pontosan húsz hetedikes gyerekből háromnak nincs facebook oldala. A maradék tizenhétből pedig csupán ketten adtak meg valós életkort a regisztráció során. Összesen tehát tizenöten, azaz az osztály hetvenöt százaléka szabálytalanul, idősebbnek tüntette fel magát annak érdekében, hogy a regisztrációhoz kötött tizenhárom éves korhatárt elérje. A fiatalabbakra a veszélyek pedig jobban leselkednek és egy zsaroló vírusnak is jobban bedőlhetnek.
Sznopek Veronika bűnmegelőzési főelőadó szerint a felhasználók inkább eltitkolják, ha egy zsaroló vírus áldozatává válnak.
A netes vírusok száma óriási és viselkedésük szerteágazó. A számítógép törlésétől a kémkedésig minden elképzelhetőt véghez vihetnek. A védekezés egy folyamatos harc, de a védelmi megoldások mellett a tudatos viselkedés is segít. A Keszthelyen tömegesen áldozatokat szedő “Police” vírus ellen a legjobb lett volna úgy védekezni, ha nem kattintunk mindenhová, különösen tiltott oldalakra. A zsaroló és folyamatosan megújuló vírus zárolja a számítógépet és nem kevés pénzt kér a feloldásért.
Emellett ajánlatos a kéretlen leveleket olvasás nélkül törölni. Az emailben, facebook-on, Skype-on érkező csatolmányok esetében csak akkor kattintsunk azokra, ha az akár jól ismert küldő magyar nyelven jelzi, mit is továbbít számunkra. Megfelelő elővigyázatosság esetén kevésbé válhatunk áldozattá.
Keszthelyi Televízió - Tüskés Balázs