Már középkorban is használtak búzafüvet egyes betegségek kezelésére, valamint megelőzésre. Egyesek varázserőt tulajdonítottak neki. Modern kori felhasználása és újra felfedezése azonban 50 évvel ezelőttre nyúlik vissza. Elsőként Ann Wigmore használta az Egyesült Államokban. Az általa alapított Hippokratész Egészségvédő Intézetben sok beteget kezelt vele, az étrendjükbe beillesztve a búzafüvet, illetve annak levét. Innen indult hódító útjára, és mára az egész világon elterjedt.
Fontos hangsúlyozni, hogy a búzafű nem gyógyszer. Semmilyen egészségre káros mellékhatása nem ismert. Hatása több rétű, hatóanyagai révén az egész szervezet működését pozitívan befolyásolja. Rengeteg területen sikeresen alkalmazták már, de még mindig, szinte hetente jelennek meg újabb írások eddig nem ismert pozitív hatásairól.
Maga a gabonaszem rendkívüli fehérjetartalmáról, kedvező aminosav összetételéről és magas ásványi anyag, nyomelem, és vitamin tartalmáról ismert. A csíráját is előszeretettel fogyasztják, hiszen nagyon értékes vitaminokat rejt magában. Igazi különlegessége viszont a csíráztatás után továbbnevelt, fűvé fejlődő első hajtása. E rendkívüli energiával és életerővel rendelkező, sarjadó növény nagyon sokat tud tenni egészségünkért. Éltető ereje a levében lakozik, melyet a fű préselésével nyerünk ki. Összefoglalva a legfontosabb hatásai a következők:
Kiváló méregtelenítő
Gyorsítja a vérképzést
Javítja az oxigénellátását
Regenerálja a sejtműködést
Megerősíti az immunrendszert
Vitalizálja, élénkíti a szervezetet
Segít a rák megelőzésében és legyőzésében
Szépíti a bőrt, a hajat, és a körmöket
Frissít, energiát ad és fiatalít
Vitalizálja, élénkíti a szervezetet
Segít a rák megelőzésében és legyőzésében
A búzafűlé segít az immunrendszer felépítésében, azonban jótékony hatásai sokkal messzebbre nyúlnak. Az elvégzett tanulmányok számos rákellenes alkotórészt azonosítottak benne. Az egyik ezek közül az abszcizinsav, egy növényi hormon, amely arról ismert, hogy meggátolja a mag kicsírázását, amíg az megfelelő körülmények közé nem kerül. Laboratóriumi kísérletekkel megállapították, hogy ez a sav még kis mennyiségben is elpusztítja a rák bármilyen formáját. A búzafűlé másik rák elleni hatóanyaga a B17 vitamin (laetrile). Ez a vitamin célzottan csak a rákos sejteket rombolja, az egészségeseket meghagyja. Több élelmiszerben is természetes módon megtalálható lenne, de vizsgálatok szerint a mai átlagos étrend körülbelül négyszázszor kevesebb B17 vitamint tartalmaz, mint a természetes népek étrendje. A rák előfordulása ezen népeknél rendkívül alacsony.
Mai társadalmunkban egyre inkább szennyezett környezetben élünk. Sajnos mindannyiunk szervezete folyamatosan küzd a mérgek ellen és egyetlen élő lélek sem marad a környezeti kockázatoktól érintetlen. A légáramlatokkal mérgező ólmot, kadmiumot, szénmonoxidot lélegzünk be, mely egyre fokozottabb megterhelést jelent a tüdő és a máj számára és az anyagcsere folyamataira. A vízzel klórt és nátrium-fluoridot is megiszunk, továbbá az élelmiszereink révén kémiai adalékokat, fémnitrátokat, fehérítőszereket, szintetikus antioxidánsokat, tartósítószereket, mesterséges színezékeket, állományjavítókat juttatunk be szervezetünkbe nap, mint nap. A búzafűben minden megvan ahhoz, hogy hatásosan kitisztítsa szervezetünket ezen mérgektől és ami legalább ennyire fontos, segít megerősíteni immunrendszerünket is a további támadásokkal szemben. A hatást a búzafű lében lévő klorofil fejti ki, megerősíti a sejteket, méregteleníti a májat és a véráramot, és vegyi úton semlegesíti a szennyezést okozó elemeket. Japán kutatók felfedezték, hogy a fiatal fűben lévő enzimek és aminosavak hatástalanítják a gépkocsik kipufogó gázában lévő különböző nitrogén-vegyületek, és az élelmiszerekben lévő karcinogén és mutagén vegyületek mérgező hatását is. Az enzimek mellett a búzafű aminosav láncokat is tartalmaz, amelyek szintén segítik a vér és a szövetek tisztulását. Ezek a polipeptidek semlegesítik a mérgező elemeket: a kadmiumot, nikotint, higanyt, stronciumot, PVC-t, úgy, hogy olthatatlan sókká változtatják azokat, amelyeket a test már könnyen el tud távolítani. Egyes aminosavak a sejtek romlásának megelőzésében is szerepet játszanak (flavonoidok).
A hemoglobin vörösvértestjeink alkotóeleme. Feladata rendkívüli: az életbemaradáshoz nélkülözhetetlen oxigént szállítja a test minden egyes sejtjéhez. Kutatók észrevették, hogy a hemoglobin molekuláris szinten gyakorlatilag azonos a növényekben lévő klorofillal. Ez a zöld festékanyag a "növény vére". A különbség a központi magban van, ami az előzőben ásványi vaselemet, míg az utóbbiban magnéziumot tartalmaz.
Hogy miért érdekes mindez? További kutatások során azt tapasztalták, hogy természetes klorofill bejuttatásával emelhető a vérben jelenlévő hemoglobin száma. Alkalmazták már a klorofillt a vérszegénység kezelésére is. A vörösvérsejtek növelése minden esetben jobb vérkeringést, tökéletesebb oxigénellátást, a test gyors tisztulását eredményezi.
A vitaminok mellett szintén nagyon fontos, a folyamatos ásványianyag-ellátás. Elengedhetetlenek a szerves ásványok a szervezet felépítéséhez éppúgy, mint minden, a szervezetben végbemenő folyamathoz, vagy az elsavasodásunk megelőzéséhez. Hiányuk esetén fáradtnak, levertnek, tompának érezzük magunkat. A nyomelemek ugyan kisebb mennyiségben, de szintén nélkülözhetetlenek. Közülük többnek a hatását még nem ismerjük pontosan, a vizsgálatok most kezdik csak feltárni jelentőségüket. A búzafűben található több mint 90 féle ásványi anyag és nyomelem közül a legfontosabbak a következők:
kálium (K) a "fiatalság ásványa" erősíti az izmokat, szépíti a bőrt, kontrollálja a testsúlyt
kalcium (Ca) az erős csontok és fogak felépítője, szabályozza a szívverést
magnézium (Mg) részt vesz a kiválasztásban, és a belek védelmében
nátrium (Na) segíti az emésztést, szabályozza a vízháztartást
vas (Fe) a vörösvérsejtek alkotóeleme, hiánya vérszegénységet okoz
szelén (Se) segít a rák elleni küzdelemben, elsőrangú antioxidáns
cink (zn) inzulin alkotórésze, nemi szervekben nélkülözhetetlen
Testünk anyagát a fehérjék építik föl. Ebből áll minden szervünk, szövetünk. Testünk szárazanyag tartalmának több mint 50%-a fehérje. A hosszú fehérjeláncok rövidebb építőelemekből, úgynevezett aminosavakból épülnek fel. Az aminosavak többfélék lehetnek, de van köztük kilenc olyan, amely kiemelt figyelmet követel. Ezek az úgynevezett létfontosságú, vagyis esszenciális aminosavak, melyeket szervezetünk nem tud előállítani, és ezért különösen fontos, hogy táplálékunk "a megfelelő arányban" folyamatosan tartalmazza azt. Hiányukban a testünk képtelen újratermelni a sejteket, hiánybetegségek, zavarok keletkezhetnek a különböző szervek működésében, és gyorsulnak az öregedési folyamatok. Szerencsére a tönköly búzafű tartalmaz minden esszenciális aminosavat, sőt még ezen kívül is jó néhányat. Esszenciális aminosavak és hatásuk:
lizin öregedésgátló, immunerősítő
izoleucin növekedéshez, szellemi frissességhez elengedhetetlen
leucin elevenséget, éberséget koncentrálóképességet ad
triptofán vörösvérsejtek képzésében, az egészséges bőr és haj felépítésében vesz részt
fenilanalin pajzsmirigy működését, hormonok- pigmentek képzését segíti
treonin anyagcsere szabályozásban, emésztésben, felszívódásban van szerepe
valin összehangolja az izomműködést, és nyugtatja az idegeket
metionin elősegíti a vese és a máj tisztulását
hisztidin a hallást és az idegek működését befolyásolja
A friss búzafűlé több C-vitamint tartalmaz, mint a legtöbb zöldség, például a paradicsom és a burgonya. Közel annyi található benne, mint a citrusfélékben, és más gyümölcsökben. Nagyjából ugyanannyi A-vitamint tartalmaz, mint a saláták, sárgarépa, kelkáposzta, tehát többet, mint a legtöbb gyümölcs. Ráadásul mivel itt az A-provitaminjáról a karotinról van szó, ez semmilyen mennyiségben nem mérgező. Szemben a májban, halzsírban, és a legtöbb táplálék-kiegészítőben található A-vitaminnal, ami májunkban felhalmozódva mérgezővé válik. Rengeteg B-vitamint is tartalmaz a búzafű, a B1-től a B12-ig. Ezekből ugyan mennyiségileg kevesebbre van szükségünk, azonban a folyamatos ellátás nagyon fontos. Viszonylag újabb felfedezés a B17 (laetrile) tartalma, ami a rákos sejtek roncsolásában vesz részt. Szintén megfelelő mennyiségű E-vitamint tartalmaz a friss lé, és szerencsénkre ezt olyan formában, ami lényegesen könnyebben szívódik fel, mint a mesterségesen előállított fajtája. Ezen kívül találunk még a búzafűben jelentős mennyiségű D-, H-, és K-vitamint is, így összességében egy vitaminokban páratlanul gazdag tápláléknak tekinthetjük ezt a zöld levet.
Szöveg - fotó: web