Ajánlott hírek
Ajánlott címkék
Egyéb tartalmak
.
oldal
/
kezdőlap / Híreink / Színes / Érdemes gyűjteni a vadgesztenyét
2024. okt. 4. péntek | Keszthely
Érdemes gyűjteni a vadgesztenyét
Hullik már a vadgesztenye, Keszthelyen számos utcában, közösségi téren, illetve a város határaiban is lehet gyűjteni a termést. A gesztenyéből több díszt lehet készíteni, akár a családdal közösen is lehet kreatívkodni. Jótékony hatásai miatt is érdemes otthonra beraktározni belőle.

Keszthelyen és határában szinte nem tudunk olyan helyre menni, ahol ne lenne legalább egy vadgesztenyefa. A növény termése most potyog, a járdák, árkok, sőt néhol még az utak is tele vannak ezekkel. Bár az elmúlt napok időjárása nem volt kedvező a gyűjtése szempontjából, érdemes betervezni, hogy akár egy családi kirándulást szervezünk a szedésére. Az otthonokat például nagyszerűen lehet ezzel őszi hangulatba varázsolni. 

Már a legkisebbek is tudnak csinálni különböző díszeket, figurákat gesztenyéből. A keszthelyi bölcsisek is sünit és Marék Veronika figuráját, Kipp-kopp-ot is elkészítették néhány fogvájó segítségével. Nagyon népszerű volt a gesztenyelevelek festése, ehhez őszi színeket használtak. Ismerkedtek a vadgesztenye tüskéivel, ebből ki is bontották a termést. Gesztenyeképet is festhettek. 

„A papírra festek. Így körbe” - mondta el Sándor Zsolna bölcsődés.

A babona szerint, ha vadgesztenyét teszünk a zsebünkbe, megvéd a betegségektől. Jótékony hatásai azonban bizonyítottak. Virágját, kérgét és levelét is gyűjtik tavasszal, hiszen ezek is alkalmazhatóak számos gyógyászati célra. A termését mosószerként is használhatjuk, hiszen hasonló anyagokat tartalmaz, mint például az indiai mosódió. A vadgesztenyéből készült kivonat a lábaink egészségére lehet jó választás. 

„A belső részét, hogyha felvágjuk a frissen szedett vadgesztenyének, akkor abból lehet készíteni tinktúrát például. A tinktúra az mindig egy alkoholos kivonat, ami nagyon jó például lábszárra kenegetve, visszeres problémáknál, ahogy a gyógyszeripar is felhasználja gyakorlatilag. Visszeres, nehézlábérzésnél nagyon-nagyon jó segítség lehet háziszerként például a tinktúra, de ha ügyesek vagyunk, akkor a tinktúrából készíthetünk akár kenőcsöt is.” - ismertette Wágenhoferné Pohl Magdolna természetgyógyász-fitoterapeuta.

A szakember felhívta a figyelmet, hogy csak külső használatra szabad alkalmazni a vadgesztenyéből készült szereket. Elfogyasztása esetén ugyanis emésztőrendszeri problémákat okozhat. Várandósoknak és 6 év alatti gyermekeknek azonban külsőleg sem javasolt a használata. 

Lendvai Bianka - Keszthelyi TV

| 2021. máj. 21. péntek 16:57 | Keszthely
A kártevők ellen védekeznek ezzel a munkával, az esti órákban végzik a szakemberek.
| 2017. jan. 26. csütörtök 13:31 | Keszthely
Dr. Bertha András toxikológus mutatta be szabadalmát és tartott előadást a keszthelyi könyvtárban!
| 2015. nov. 10. kedd 12:08 | Keszthely
November 7-én, hetedik alkalommal rendezték meg a Természetgyógyász Napot.
| 2014. ápr. 19. szombat 08:00 |
A tönkölybúza egy ősi növény - ősbúzának is szokták nevezni - ezért génjeiben még igazi értékeket hordoz.
06:00
Hargita TV
06:20
06:24
Göcsej Filmfesztivál
07:00
Híradó
07:45
Balasport 2024
08:15
Göcsej Filmfezstivál
08:54
Göcsej Filmfesztivál
09:00
Hargita TV
09:20
09:24
Göcsej Filmfesztivál
Cím:
8360 Keszthely, Kossuth L. u. 45.
Telefon: 06 83 / 320 200
Mobil: 06 30 / 427 7341
 
Weboldalunkon cookie-kat (sütiket) használunk, hogy személyre szóló szolgáltatást nyújthassunk számodra.