Gyümölcsfákat ültettek a cserszegtomaji Tündérkertbe. A település újonnan kialakított gyümölcsöse része annak a mozgalomnak, amely az ősi fajták megőrzését és tovább örökítését támogatja. Mára már országszerte több mint 100 Tündérkertet hoztak létre, ebből az egyik a cserszegtomaji.
Az ünnepségen a nemzeti értékek felügyeletéért felelős miniszteri biztos elmondta, tenni kell a biológiai sokszínűség beszűkülése ellen, amely már az agráriumot is veszélyezteti. Hozzátette, ezek a kertek a magyarság gyümölcsészeti hagyatékát őrzik, de a népi kultúra tovább éltetését is elősegítik.
„Ezért hogyha ezeket a fajtákat összegyűjtjük, megtartjuk, akár a falusi szőlőhegyeken, akár – mint itt – templomok közelében vagy parókiák udvarán, plébániák udvarán, és ezeket visszajuttatjuk az eredeti termőhelyükre, a falusi udvarokba, akkor mindenképpen egyrészt a tájat fenntartjuk, hiszen hiányzik a tájból a gyümölcsösök, szőlők szabdalta térség, másrészt a biológiai sokszínűséget szolgáljuk.” - tájékoztatott V. Németh Zsolt.
A Tündérkert Mozgalmat Kovács Gyula, Magyar Örökség-díjas erdész hívta életre. Ő egészségügyi állapota miatt nem tudott részt venni az avatón, de köszönetét fejezte ki a településnek a kert létrehozásáért. Kovács Gyula mintegy 400 körtefajtát gyűjtött össze a megyében, ennek egy része Cserszegtomajon is megtalálható.
„Több éves munka eredménye, egy közösségi munka eredménye, úgyhogy minden boldogságunk, minden energiánk, minden szívünkből jövő jó benne van ebben. Fontos nekünk nagyon. Ennek a területnek a sorsát kellett eldönteni, ez Cserszegtomaj egyik kapuja, és én bízom abban, hogy jól választottunk.” - emelte ki Bartha Gábor, Cserszegtomaj polgármestere.
Cserszegtomajon 2015-ben kezdték összegyűjteni a helyi gyümölcsfajtákat. Mára 54-et sikerült felkutatni, ezek mindegyike megtalálható a Tündérkertben.
Regman Karola - Keszthelyi TV