Április 1-jétől október 31-ig üzemelteti a balatoni, Velencei-tavi és Tisza-tavi viharelőrejelző szolgálatot az Országos Meteorológiai Szolgálat. A Balaton körül harminchat stabil, a kiemelt strandokon még tizenöt mobil fényjelző és három tóközepi viharjelző továbbítja a jelzéseket. A rendszer úgy van kialakítva, hogy a víz minden pontjáról legalább egy viharjelző berendezés látható legyen. A Balaton három medencére van felosztva, így lehetőség van a jelzések finomítására – tájékoztatott a Siófoki Meteorológiai Obszervatórium vezetője. Horváth Ákos elmondta, több mobiltelefonos alkalmazás is segít a tájékozódásban – köztük az Országos Meteorológiai Szolgálat által kiadott OMSZ Meteora.
„Hogy ha valaki letölti z OMSZ Meteora rendszert, akkor az jelzi, hogy milyen jelzés van, tehát azonnal megnézheti, hogy milyen jelzés van, illetve beállítható, hogy hangjelzést adjon, ha az idő változik. Ami viszont talán még ennél is fontosabb az az, hogy nem csak a jelzés állapotát lehet látni, hanem azt is, hogy ahhoz milyen előrejelzés tartozik, tehát az éppen aktuális előrejelzést is ugyanazon a felületen meg lehet nézni” - nyilatkozta a Siófoki Meteorológiai Obszervatórium vezetője.
A Balatonnál ez a viharjelzések 86. éve. Tavaly viszonylag nyugodt esztendő volt, mindössze öt olyan erős vihar érte el a Balatont, amikor a szélsebességek meghaladták a 90 km/órát.A Balaton időjárása szeszélyes, a szél nagyon gyorsan tud fordulni és felerősödni. A Siófoki Meteorológiai Obszervatórium vezetője szerint nyáron különösen veszélyesek a zivatarok: „A zivatarok rövid idő alatt – 10-15 perc alatt - fel tudnak épülni és nagyon rövid idő alatt erős, vagy viharos széllökést is ki tudnak magukból bocsátani. ilyenkor nekünk nagyon kell figyelni a zivatar kialakulására utaló legkisebb jelet is és ha minden feltétel meg van, akkor ki kell adnunk a jelzést. Tulajdonképpen ez az egyik legbizonytalanabb része a viharjelzésnek. Azt lehet mondani, hogy körülbelül 80-90 százalék a beválási érték a viharjelzésnél.”
A szakember hozzátette, a bizonytalan légkör miatt fordulhat elő, hogy látszólag feleslegesen adtak ki jelzést. Horváth Ákos leszögezte, a meteorológusok nem kockáztathatnak, hiszen emberéletekről van szó. A szakemberek között egy olyan mondás járja: a Balatonnál az időjárásjelentés életbevágóan fontos.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV