Videóban foglalta össze a 2024-es nyarat a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata. Az említett 54 helyszínen a VMSZ 370 munkatársa vett részt a strandi feladatok ellátásában. Ők együttvéve 6576 szolgálati napot dolgoztak, napi 10-12 órában és 3497 könnyű sérültet láttak el a nyár során.
„A 2024-es idegenforgalmi szezon a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának életében egy átlagos nyár volt, nem volt sok kirívó eseményünk. A meteorológiai előrejelzések alapján számítani lehetett volna több hirtelen érkező nagy viharra, az elmúlt években sok szupercella is volt. Ezek hála Istennek elmaradtak, tehát ilyen rendkívüli nagy esemény nem volt” - nyilatkozta Bagyó Sándor elnök.
A VMSZ kilenc vízimentő tanfolyamot tartott, ezeknek köszönhetően 111 új vízimentő lépett szolgálatba idén. A szakszolgálat mentőhajóit 341 alkalommal riasztották, melyek legénysége összesen 290 bajbajutottat mentett ki a mély vízből, de eszközmentéseket is végrehajtottak. Emeltszintű mentőegységeikkel is segítették a bajbajutottakat.
10 vízi vagy vízparti rendezvényt biztosítottak– többek között a Balaton-átúszást, a Kékszalagot és azt, amikor a Kispingvin Sportegyesület gyermek vízilabdázói hosszában úszták át a magyar tengert. A prevenció, azaz a megelőzés továbbra is kiemelt feladata a VMSZ-nek, újraélesztés-oktatásokat, előadásokat tartottak és újabb mentőmellényállványokat telepítettek.
„A vízimentő egyesület most 25 éves ezen az őszön és 25 év alatt nekem is, meg a kollégáimnak is sikerült megtanulni egy nagyon fontos tanulságot, hogy nem az operatív mentésben rejlik az igazi nagy mentési szám, hanem a megelőzésben. A prevenció, az ismeretterjesztés, az edukáció, az hozza meg igazából a nagy számokat és ezeket most már szemmel látható módon lehet látni. A gyerekhalálozás egyértelműen csökkent, sőt, hála Istennek ebben az évben abszolút nem volt a Balaton vízén, vizében” - tette hozzá a VMSZ elnöke.
Ma van az újraélesztés világnapja, ez alkalomból kisfilmeket mutatnak be és előadásokat tartanak a Balatonnál a vízimentők. Ősszel és télen is dolgoznak: felkészülnek a következő nyárra, üzembe állítják az új hajókat, karbantartják a technikát, képzik a munkatársaikat. Céljuk továbbra is változatlanul az, hogy a Balaton legyen Európa legbiztonságosabb tava!
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV