Magyar Szilvia gyermekkönyvtáros azt a címjegyzékkönyvet mutatja, ami ma is jó útmutató a könyvtári nyilvántartásban. A régi könyvek a múltból. Amiknek elsárgult, kézzel írt lapjai nagy segítséget nyújtottak a könyvtárosoknak. A Fejér György Városi Könyvtár Gyermekkönyvtárában harmadik osztályos tanulók ismerkedhettek egy játékos foglalkozás keretében.
"A gyerekeknek szeretnénk egy kicsit megmutatni, hogy hogyan volt régen. Hogyan történt másként az állományba vétel, a kölcsönzés. Tehát az egész könyvtári folyamatot szeretném játékosan bemutatni a gyerekeknek,hogy kicsit belepillantsanak a múltba és össze tudják hasonlítani a jövővel, ill. a jelennel, hogy megnézzék mi a különbség. Melyiknek mi az előnye és mi a hátrány. Én azt érzem, hogy mindennek van előnye és hátránya is és,hogy ők ebbe egy picit belelássanak."- mondta el Magyar Szilvia.
A foglalkozás egyik legizgalmasabb része a gyermekkönyvtár legrégebbi kötetének megismerése volt. A 11-es sorszámmal nyilvántartott 1959-ben kiadott Jókai írásait összefoglaló kötet, ami még mindig kölcsönözhető a könyvtárban. De a kicsik megismerhették az állomány ellenőrzését és megóvását is. Megtudhatták hogyan történt a kölcsönzés, hogyan építettek katalógust régen és hogyan készül ma a katalogizálás. A gyerekek nagyon aktívak voltak a feladatok megoldásában. Szívesen beszéltek az olvasás öröméről, kedvelt regényükről is.
"A Ruminit szeretem olvasni és az a története, hogy egerekről szól. Egy egérről, aki felszáll a hajóra,s akkor kalandokon jut át. Mondjuk benne ragad ilyen tükörben meg mondjuk sárkányöblön kell átmennie. Meg olyan kalandokon, ami kicsit ilyen életveszélyes."- mondta el Horváth Hanna.
A régi könyvtári használathoz szükséges tárgyak, adatlapok, azok tartalma sokat elárult arról is, hogy a könyvtárosok a számítógépek használata előtt kézzel vagy írógéppel írták a dokumentumokat, amiből mindent megtudhatott az olvasó és nagy segítség volt könyvtári adatbázisban vagy a leltárban.
"Az tetszett nekem a legjobban amikor ezeket a cédulákat húzkodtuk ki. - Mit tanultál belőlük?- Azt, hogy hogyan keresték régen a könyveket."- mondta Domonkos Bendegúz.
A régi könyvek, könyvtári eszközök, címleltárkönyvek megismerésére ma már csak antikváriumokban, rendezvényeken van lehetőség. Így a keszthelyi Gyermekkönyvtár könyvtári retroságok foglalkozása nem csupán élményt adott, hanem közelebb vitte az alsós tanulókat az olvasóvá váláshoz, segítséget nyújtott az olvasási igény kialakításában.
Hegedüs Éva - Keszthelyi Televízió