Dr. Nyárádi Attila arról adott tájékoztatást, hogy sokan vannak, akik jelentős egészségkárosodást észlelnek magukon a COVID-vírus okozta betegség után. Légzőszervi és más panaszok is fennmaradhatnak. Amennyiben a gyógyulást követően négy héten túl tapasztalhatóak a tünetek, tünet együttesek, akkor a beteg post-COVID szindrómában szenved.
"Gyógyultunk a vírusból? Úgy néz ki, hogy igen,de mégsem gyógyultunk, mert megjelenik utána egy újabb betegség. S ez újabb entitás, amivel együtt kell tudnunk élni, nem csak a vírussal. Újabb entitás a medicinában is. Újabb kihívás a medicina részéről is. Most már nem a napi szinten lélegeztetés kapcsán, hanem a hosszú távú panaszok, problémák megoldását illetően. Egy olyan összesített tanulmányt tettek közzé, nyugaton, amelyben 50 ezer, nem teljesen, 49 ezer COVID fertőzésen átesett, s úgynevezett post-COVID szindrómában szenvedő összesítettek, figyeltek meg."- mondta Nyárádi Attila.
Nyárádi főorvos arról is beszélt, hogy a csoportosított tanulmány ötvenöt olyan tünetet, panaszt azonosít, ami köthető a COVID-vírus fertőzéshez.
"Gyakorisági sorrendet is felállítottak. Az elején vannak azok a gyakrabban előforduló panaszok, tünetek, amelyeket szinte majdnem post-covidos beteg észlel. Azért legyünk pontosak, az első a nagyfokú fáradékonyság. Valamivel több mint 50%, 54%-ék és így a gyakorisági sorrend iletve. ritkulásnak megfelelően a sorrendet követően a legvégén paranoia. A téves eszmék kialakulása az 0,… valamennyi tized százalék. A kettő között tehát elég széles a skála."- adott tájékoztatást Dr. Nyárádi.
A post-COVID szindrómás tünetek két részre oszthatóak. Az egyik a szomatikus testi eltérésekben jelentkező, míg a másik a pszichés eltérés. A szakma az első helyen álló fáradékonyságot nem a pszichés csoportba sorolja. Kivéve a lélegeztető gépről lekerült betegeket, akiket nagyon megvisel a kórkép.
"Vehetjük sorba itt a leggyakoribbakat. Fejfájás, a koncentrációképesség hiánya ,feledékenység, és itt már összefolynak ezek. Részben a pszichés részben pedig a szomatikus testi tünetek. Az első ötben van egy olyan, ami nem tűnik jelentősnek, s valószínű nem is az. Esztétikai szempont,de én is megdöbbentem mert ilyen beteggel még nem találkoztam, az első ötben benne van harmadik helyen, vagy talán a negyedik helyen a hajhullás. Tehát ha a haját elveszti egy COVID-on átesett beteg, ez lehet egy nagyon kellemetlen és talán az önértékelését is befolyásoló szempont, de biztos lehet abban, hogy ez nem végleges."- mondta a főorvos.
Nem gyakori eltérés lehet a kardiológiai tünet is. Szívizomgyulladás, és ritmuszavar. Gyakoribb azonban a pszichiátriát érintő, az alvás dinamikát is megváltoztató rossz álom, szorongás. A szervezet regenerálása érdekében a jelentkező panaszoknál elsődleges a pihenés, a fizikai megterhelés kerülése. A hosszabb ideig tartó tünetek esetében fel kell keresni a szakorvost.
Hegedüs Éva -Keszthelyi Televízió