Zajlik a szőlő feldolgozása az egyik rezi pincében. A leszüretelt gyümölcs először a bogyózóba kerül, itt megszabadítják a száraktól. Ezután teszik az áztatókádba, majd a présbe. A gyakorlott szőlősgazdák tudják, hogy ilyenkor fokozott óvatosságra van szükség a pincékben, mégis minden évben történik tragédia. A jól szellőző, földfelszíni pincékben azonban kevésbé áll fenn a mustgáz veszélye.
„A must erjedése során, a cukor, amikor átalakul alkohollá, akkor keletkezik a szén-dioxid, amit mustgáznak hívunk. Ez a mustgáz nehezebb legalább másfélszer, mint a levegő, és a padozattól fölfele teríti be a helyiségeket. Mi szerencsés helyzetben vagyunk ebből a szempontból, mert nagy tér, ahol a hűtőtartályaink vannak, ahol az erjedés végbemegy. A mustgázzal akkor találkozunk, amikor ellenőrizzük a hűtőtartályokat és felnyitjuk annak a tetejét.” - tájékoztatott Decsicsné Gitta borász.
Fontos tudni, hogy a szén-dioxid önmagában nem mérgező, de oxigénhiányos környezetet hoz létre. Ez szédülést, eszméletvesztést, legrosszabb esetben pedig fulladásos halált okoz. Hazánkban évente 40-50 alkalommal riasztják ilyen helyszínekre a tűzoltókat, a lánglovagok azonban az esetek többségében már nem tudnak segíteni. A tragédiákat azonban meg lehet előzni.
„Ajánljuk azt, hogy mindenképpen ezeket a helyiségeket szellőztessük, hogyha tehetjük. A másik az, amit említettem, egy szén-dioxid érzékelőt szerezzünk be. Persze vannak azok a módszerek, azok a régi, közismert gyertyás módszerek például, amivel mi magunk is tudjuk ellenőrizni azt, hogy vajon milyen koncentrációban van, vagy egyáltalán jelen van-e az adott pincében a mustgáz.” - emelte ki Kósi Zsolt, a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője.
A gyertyás módszernél fontos, hogy ne a kezünkben, közvetlenül magunk előtt tartsuk a gyertyát. Kössük fel egy zsinegre vagy tegyük rá egy lapátra és mindenképpen térdmagasságban vagy az alatt vigyük magunk előtt. Ha a gyertya elalszik, azonnal el kell hagyni a helyiséget! Fontos az is, hogy légzőkészülék nélkül ne siessünk a bajba jutott segítségére. Veszély esetén hívjuk inkább a 112-es segélyhívót.
Regman Karola - Keszthelyi TV