„Milyen a jó sült keszeg? – Hát, így ránézésre ilyen, mint ez” - mondja Bódis József, aki családja sült keszegért jött Gyenesdiásra. „Amikor jó halat lehet enni, akkor mindig itt vagyunk. Vagy Keszthelyen, vagy itt például, vagy a harcsafesztiválon. Ott mindig megjelenünk” - nyilatkozta.
A kisebb keszeget 36-szor, a nagyobbat 56-szor kell bevagdalni, vagyis irdalni – vallják a rutinos halsütők. Enyhén sózva, paprikás lisztbe forgatva ropogósra, de nem szárazra sütve a legfinomabb. Kenyérrel, savanyúsággal és finom fröccsel érdemes kísérni a keszeget.
„Van egy csoport, akik kimondottan számítanak arra, hogy minden évben így július elején keszegfesztivál van és akkor Szombathelyről, Zalaegerszegről, de van úgy, hogy a Tisza-vidékéről is jönnek. Úgy szervezik a nyaralásukat. Viszont mindig jönnek hozzánk olyan vendégek, akik rácsodálkoznak, és azt mondják, hogy nem ettek, vagy egy évben egyszer, ezen alkalmon esznek keszeget” - nyilatkozta Krasznai Tamásné önkormányzati képviselő, önkéntes keszegsütő.
Hat csapat főzött halászlevet, a fesztiválra meghirdetett főzőversenyre pedig négy gárda nevezett. Ketten bajai típusú, azaz gyufatésztával tálalt halászlevet főztek, a másik két étek passzírozott halból főtt. A szakácsok vallják, a jó halászlé titka a friss halban, a minőségi alapanyagokban és a megfelelő fűszerezésben rejlik. Göldner Tibor halfőző bajnok szerint a nem odavaló alapanyagokkal könnyen el lehet rontani ezt a finom ételt: „A legdurvább dolgokkal kezdem: ott lehet elrontani, ha olyan anyagokat tartalmaz a halászlé, ami messze nem oda való. A pályafutásom során volt már olyan is, aki például ízfokozót használt, vagy halászlékocka. Ami nem oda való, azt nem kell beletenni a halászlébe. Legyen jó hal!”
16. alkalommal rendezték meg a fesztivált. Önmagában a szám is mutatja, hogy van igény a térségben erre a programra. A szervezők büszkék rá, hogy a COVID-ot is túlélte az esemény, ami még inkább bizonyítja szükségességét. A gasztronómiai rendezvény a nagyközség tradíciói előtt is tiszteleg.
Góth Imre Árpád alpolgármester: „Önmagában lehet, hogy egy gasztronómiai különlegességnek tűnhet, azonban Gyenesdiáson az 1700-as évek óta az emberek egyik része halászattal foglalkozott, a másik fele pedig szőlőműveléssel, borral kereste meg a kenyerét. Úgyhogy ilyenkor picit a történelmi múltunkra is visszatekintünk és ápoljuk ezeket a hagyományokat, amikor keszegfesztivált rendezünk.”
A rendezvény célja a halfogyasztás népszerűsítése. Szükség is van rá: a magyarok évente átlagosan 6-7 kilogramm halat fogyasztanak fejenként. Ez a mennyiség elmarad az Európai Unió átlagától, ami körülbelül 20-24 kg. Pedig a hal könnyen emészthető, omega3 zsírtartalma serkenti az agyműködést, hozzájárul a csontépítéshez és az immunrendszer működéséhez is. A halfogyasztás nagy ellensége az ára, a minőségi hal többe kerül, mint a marhahús.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV