Az elmúlt években már sokszor tapasztalhattuk a megváltozott időjárási körülményeket. 2024-ben több hőmérsékleti rekord született. Míg 2023-ban 10-szer dőlt meg a napi melegrekord, addig 2024-ben 25-ször. Több hőhullám is volt, az országos átlag ebből 36 nap. A trópusi éjszakák száma is megszaporodott, hiszen átlagosan 16 olyan éjjel volt, amikor a hőmérséklet nem esett 20 Celsius-fok alá. Csapadék tekintetében azonban csökkenés tapasztalható. Országos átlagban 517,4 mm csapadék esett, ami 16%-kal kevesebb, mint a 30 éves átlag.
Keszthelyen is megteltek a nyáron a strandok, a hőség miatt sokan kerestek enyhülést a vízparton. Több napon keresztül volt kiadva hőségriasztás is. Özönvízszerű eső is többször fordult elő. A szakemberek szerint már nem arról kell beszélni, hogy van-e klímaváltozás, hanem arról, hogy milyen hatással lesz ez a jövőre nézve. Ez ugyanis az élet több területét befolyásolja.
„A nyári szárazságok vagy a hirtelen lezúduló nagy csapadék mind hatással van például az erdőgazdálkodásra. De ugyanígy érinti a városüzemeltetést, a vízgazdálkodást és az agráriumot is, hiszen egy nagy száraz, aszályos időszak teljesen felborítja az élelmiszerellátást, a beavatkozás szükségességét.” - mondta el Huszti Levente a Zala Különleges Mentők és Önkéntes Tűzoltó Egyesület projektvezetője.
Az előttünk álló kihívásokról szerveztek workshopot Keszthelyen. Az eseményre meghívást kaptak a mentőszervezetek, a vízügyi hatóság, környezetvédelmi szakemberek, az erdészet, más, az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodással, a Balatonnal foglalkozó egyesületek képviselői.
”Rendkívül izgatottak vagyunk itt a polgármesteri hivatalban, mert a régmúlttól kezdve is ez az első nemzetközi klímavédelmi workshop. Igazából azért vagyok nagyon izgatott, mert fontos szereplők vannak itt, magas pozíciókban.” - osztotta meg dr. Exner Veronika kabinetvezető-helyettes.
Interaktív gyakorlatokkal és az eddigi tapasztalatokat bemutató előadásokkal érkeztek a Directed Project kutatói. Zalára és a Balaton térségére vonatkozóan is sikerült már előremutató eredményeket elérniük. Mára már olyan rendszerek segíthetik a katasztrófák elleni védekezést, amelyek előre jelzik a baj közeledtét.
„Az egész régió függ a víztől, ami itt van. Ez nagyon értékes. Használják az agráriumban, az erdészetnek is fontos és természetesen a turizmusnak is. Folyamatos lehet az aggódás egy aszályos évtől, hiszen csökkenhet a vízszint, a Balatonnál is. Egy nagyon meleg évben előfordulhat algavirágzás a tóban, ami a rosszat tehet a turizmusnak. De sok az összekapcsolódási pont akkor is, ha a másik extrém helyzet áll fenn, ha sok a víz.” - fogalmazott Max Steinhausen a Directed Project konzorciumi projektvezetője, kutató.
A klímavédelemmel kapcsolatban fontos, hogy együtt tudjanak gondolkozni az érintettek. A megosztott tapasztalatokkal együtt tovább tudnak kutatni a szakemberek, melyek még jobban meg tudják könnyíteni azt, hogy megelőzhetőek lehessenek a katasztrófák, hogy ne a már bekövetkezett bajra kelljen megoldást találni.
Lendvai Bianka - Keszthelyi TV