A szőlőmetszés alapjait és a legújabb trendeket ismerhették meg az érdeklődők a Georgikon cserszegtomaji szőlészetében. A találkozó jó alkalom volt arra, hogy a kezdő borászok fejlesszék a tudásukat, a gyakorló gazdák pedig újabb fogásokat lessenek el a campus oktatóitól. A bemutatón elhangzott, az új módszerek nem vetik el a régi metszési módokat. Ugyanakkor kiemelten fontos a szőlőtőkék egészségének hosszú távú megőrzése.
„Az a nagy problémája a mai szőlőtermesztésnek, hogy az ültetvények stabilitását legfőképpen a fás kórokozók megjelenése, a fás betegségek nagyon komolyan befolyásolják hátrányosan. Ezért megpróbálunk olyan metszésmódokat foganatosítani, bevezetni – követve külföldi tanácsadó cégeknek a munkáit, és tanulmányait – amelyek megpróbálják megakadályozni ezeknek a fás betegségeknek a nagyobb mérvű terjedését.” - tájékoztatott Dr. Lukácsi György, a MATE Georgikon Campus egyetemi adjunktusa.
Az alapvetés az, hogy a metszés során minél kisebb vágási sebet ejtsenek a növényen és megfelelő száradási csonkokat hagyjanak, ezzel mérséklik a beavatkozás hátrányos következményeit. A szakmai nap résztvevői széleskörű ismeretekre tehettek szert Keszthelyen.
„Foglalkoztunk tápanyag gazdálkodással, tápanyag utánpótlással, növénykondicionálással, növényvédelemmel. Volt évjárat értékeléssel kapcsolatos előadás. A szőlőültetvény szerkezeti elemeivel kapcsolatosan a támrendszer lehetséges különböző megoldásait mutattuk be, illetve egy új elemként a drónok mezőgazdasággal kapcsolatos felhasználásával is volt egy előadás.” - emelte ki Dr. Szabó Péter, a MATE Georgikon Campus általános campus főigazgató-helyettese.
A drónokat a gyakorlatban is megismerhették az érdeklődők. A szombati erős szél miatt sajnos felszállni nem tudtak a szakemberek, de minden technikai paramétert és fontos információt megosztottak a résztvevőkkel. A szőlősgazdák szívesen járnak a Georgikon szakmai napjaira, hiszen minden alkalommal kiváló ismeretanyaggal gazdagodnak.
„Balatonfüredi szőlész-borászként szerintem alapvető dolog, hogy az újdonságokra, a legfrissebb hírekre, szakmai újdonságokra az ember mindig nyitott legyen. Ezeket az infókat elsősorban ilyen környezetben, ilyen egyetemi képzéseket nyújtó iskolákban lehet legegyszerűbben beszívni.” - mondta egy szőlősgazda, Demény Gábor.
Az idén rekordszámú résztvevővel zajlott a szakmai nap. A délelőtti előadásokra és a délutáni bemutatókra csaknem 140 fő regisztrált.
Regman Karola - Keszthelyi TV