Rendőri felvezetéssel, vidám hangulattal telve indult meg a szüreti menet. A körforgalomnál felállított bálványos regös préstől indulva a csapat a termelői piac felé vette az irányt.
Az eseményen a jó hangulatot a Gyenesdiási Dalárda és a vonulók énekszava emelte. Akinek a hangulathoz kellett egy kis segítség, népviseletbe öltözött lányok álltak rendelkezésükre, és töltötték a szomjasak poharába az óbort. A vonulásra messzebről, valamint a környékről is érkeztek.
„Gyenesdiásiak vagyunk, minden évben le szoktunk jönni, jól érezzük magunkat, eszünk, iszunk, mulatunk.” - nyilatkozta Mészáros Sándor.
A piacnál már javában zajlott a préselés. Bár ma már kevesen dolgozzák fel kézzel a szőlőt, a régi gépeket sokan őrzik. A daráló és a prés – ha gépesítve is – de elengedhetetlen kellékei a borkészítésnek. Az eseményen természetesen kóstolni is lehetett.
„Most ittam először mustot, nagyon finom volt” - mesélte Fekete Olivér
A színpadon a kisbíró hirdette ki a szüretet és a gyenesdiási eredményeket. A piactér zsúfolásig telt emberekkel, fiatalok és idősek egyaránt részt vettek a programon. A megnyitón elhangzott, évről évre összefognak a gyenesiek, hogy megvalósítsák az eseményt.
„A szőlő szeretete és szürete egy ünnep, és ha a szüret befejeződik, akkor igazán ünnepelni kell az itt élő embereknek, s a környékbeli embereknek is. És bizony ebből a finoman kisajtolt mustból a jövő, hogy milyen bort fog hozni, ez majd a szőlőművelőkön fog múlni, a pincemestereken, és azt gondolom, hogy nagyon fontos, hogy vigyázzunk rájuk. Hogy megmaradjanak a termelőink, a szőlő, és ez az identitásunkat erősíti, és valójában ha ilyenkor együtt tudunk közösen ünnepelni, akkor ez egy boldogság egy település számára, boldogság egy térség számára.” - nyilatkozta Gál Lajos, Gyenesdiás polgármester.
Az eseményen a helyi termelők képviseltethették magukat és portékájukat egyaránt.
„Gyenesdiáson és Cserszegtomajon egy nagy heggyel rendelkezünk, nagyon jó volt az idei termés, sajnos lédúsban annyira nem gazdag, nagyon finom édes, mondhatjuk, hogy nagyon jó volt.” - Hegyi Zsoltné, termelő.
Szabó Zsolt Szilveszter, a program szervezője szerint a település életében rendkívül fontosak ezek a népi programok, valamint azoknak tovább örökítése.
„A kisebb települések sokkal erősebb gyökérzettel csatlakoznak a hagyományokhoz, legyen az folklór, vagy éppen a szőlő és bortermelés hagyománya, a kultúrált borfogyasztás népszerűsítése. Az ilyen rendezvények azok mindig – főleg, hogyha szórakoztató köntösbe vannak öltöztetve, mint ahogy mi is igyekszünk ezt megtenni – nagy népszerűségnek örvendenek mind a helyi illetve térségi lakosok körében, mint pedig az akkor még itt lévő, tehát szeptemberben itt lévő nyaralók, túristák, kirándulók körében is.”
A szüreten elsősorban szőlőt és mustot kóstolhatnak a résztvevők. Az idei időjárás nem kevés fejtörést okozott a borászoknak, jóval korábban kellett megkezdeni a szüretelést, de a szakemberek úgy látják, hogy panaszra nem lesz ok.
Pelikán Péter - Keszthelyi TV