Ezúttal is a Kossuth utcai ABC elől indult a kisbíró által vezetett menet. A felvonulás élén a szőlőharangot vitték, ezt követték a Balatoni Borbarát Hölgyek és a Zalai Balaton-part Koncert Fúvószenekar. A felvonulókat sokan várták az út szélén, őket egy-egy pohár borral is megkínálták. A szüret az egyik legnagyobb esemény a bortermő vidékeken, erre emlékeznek Balatongyörökön minden évben.
A Balaton-partra már délelőtt kitelepültek a csapatok, akik legjobb tudásuk szerint igyekeztek elkészíteni a halászlevet. Ez a magyaros étel először egy 1871-es szakácskönyvben bukkant fel, azóta számos elkészítési módja kialakult. A csapatoknak jól bevált receptjük van már, sokan a kezdetek óta részt vesznek a programon.
„Keszeg, kárász, harcsa, ponty, ezekből gazdálkodunk, és ezekből állítjuk össze a halászlét. Kinek mi áll rendelkezésére. Van, aki négyféle keszeget is használ, nekünk lehet, hogy van négyféle, de nem vizsgáltuk be különösebben.” - mondta a Györöki Tigrisek csapat tagja, Víg Nándor.
Baráti társaságok és civil szervezetek tagjai is megmérették magukat a főzőversenyen. Bár mindenki szerette volna a legfinomabb halászlevet a zsűri elé tálalni, a cél mégsem a győzelem, hanem a közös, jó hangulatú időtöltés volt. Az egyik csapat palacsintával is készült, de a jó halászlé titkát is elárulták.
„Ez a passzírozásos technikával készült, nagyon sokféle hal van benne: harcsa, ponty, kárász, keszeg, amur, nem is tudom, elég sokféle. A nagy halaknak a feje, gerince, meg az apróhalak. Át van főzve, és a lényeg az, hogy a végén át van ez passzírozva, és a halszelet meg utólag belefőzve.” - tette hozzá a Becehegyért és Paphegyért Egyesület tagja, Farkas Zsolt.
Balatongyöröknek nagyon fontos, hogy megőrizze a hagyományokat. Bár halászni már nem lehet a Balatonban, és szőlőültetvény is egyre kevesebb van a településen, a szüret és a halászléfőző verseny elmaradhatatlan program szeptember első hétvégéjén.
„Egyrészt megemlékezünk a településnek a szőlőtermesztő-borkészítő múltjáról, illetve részben jelenéről, mert azért hál’ Istennek vannak most is kitelepülő györöki, illetve szomszéd településről származó borászatok, akik még űzik ezt a nemes foglalkozást. Illetve összekapcsoltuk magának a halfogyasztásnak a népszerűsítésével.” - tájékoztatott Villányi Éva, a Bertha Bulcsu Művelődési Ház és Könyvtár vezetője.
A kánikula ellenére is sokan ellátogattak a programra. Megkóstolták a halászleveket, utána pedig egy pohár helyi bor társaságában beszélgettek.
Regman Karola - Keszthelyi TV