„A megszitált lisztet a teknőbe helyeztük és most jön az eláztatott élesztő, homogén állapotba kell ezt belerakni.” - kommentálta a hozzávalók összeöntését Komáromy Béla. A kovászt és a sót szintén vízzel keverték el, hogy azok is jobban elegyedjenek a keveréskor, dagasztáskor. A teljesen új gabonából őrölt BL 55-ös liszthez még víz került. Ennek mennyisége az adott évi gabona, illetve liszt minőségétől függ. Tíz éve sütnek kenyeret augusztus 20-ra a gyenesdiási Pásztorháznál. Tavaly óta egy pékmester segíti a munkát. Komáromy Béla életműdíjas, az Országos Pékszövetség alapító tagja, nem szokatlan neki a kézi dagasztás, pályája kezdetén 1961-ben ugyanis még így dolgoztak a pékek. Örömmel segít ebben a munkában, azt mondja ez is része a szakma szeretetének.
„Ezt a szakmát ha valaki nem teszi magáévá…együtt kell élni vele. Az, hogy éjjel fel kell kelni, az hogy szeretni kell a kenyér illatát, amikor megvágjuk. Még olyan igazi péket nem láttam, meg nem találkoztam, aki ha felvágják a friss kenyeret, az illatát ne illatozza meg.” - nyilatkozta a pékmester.
Nem csak hagyományos módon, hagyományos eszközökkel is készült az új kenyér. A pásztorház gyűjteményét gazdagító teknő mellett száz éves szakajtók és szakajtóruhák is hadrendbe álltak. Ez a munka sok előkészületet igényel, a kemencét is már időben begyújtották.
„Előtte nap mi már begyújtjuk a kemencét, mert ez egy olyan kemence, amit csak ritkán használunk - tehát hogy ne legyen olyan hideg, ezt már előtte nap begyújtottuk, ma hajnalban újrafűtöttük. Elég sok minden kell hozzá, ez egy elég komoly nagy munka – egy kenyérsütés. Nem véletlen, hogy hetenként egyszer sütöttek, vagy kéthetenként mert ez nagy munka.” - árulta el a program szervezője, Hársfalvi Györgyné.
A sütés előtt a kemencéből minden parazsat és hamut el kellett távolítani. Egy vizes seprűvel végül kipemetelték a tűzteret, hogy bekerülhessenek a megkelt cipók. A műveletnek érdeklődői is voltak. A Tájak – Korok - Múzeumok Egyesület tagjai egyúttal a több mint 160 éves Pásztorházat és a benne található avar kiállítást is megtekintették. Az egyesület egy játékot bonyolít, melynek keretében pecsételő helyekkel hívják fel a figyelmet különféle történelmi, természeti értékekre, érdekességekre. Augusztus 19-től a gyenesdiási csordások egykori lakhelye is pecsételő hely lett.
„A Tájak – Korok – Múzeumok mozgalomnak – most már egyesületnek több mint 3000 bélyegzőhelye van. Ez most a 3125. – nem tudom pontosan fejből – itt van már az asztalon és teljesen érintetlen. Arra gondoltunk, hogy egyre újabb látnivalókat vonunk be ebbe a játékba.” - nyilatkozta Haraszti Gábor, elnök.
Az első pecsételések meg is történtek a hétvégén. A térségben még például a Természet Háza, a Szendrey-emlékszoba, és a belvárosi múzeumok is szerepelnek a játékban.
A kenyerek bő másfél - két óra alatt sültek meg. A gyenesdiási katolikus felekezet mellett a keszthelyi református közösség is ezekből áldotta meg az államalapítási ünnepségen az új kenyeret.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV