A gyenesdiási óvodában és iskolában is évente megrendezik a Zöld Hetek programot, ahol a gyerekek játékosan tanulhatnak a környezetvédelem fontosságáról. A település több mint két évtizede dolgozik tudatosan a természeti értékek megóvásán, és nagy hangsúlyt fektet arra is, hogy ebbe a munkába a civil szervezeteket és a lakosságot is bevonja. Most egy uniós pályázatnak köszönhetően egy klímastratégiai mintaprojekt is megvalósulhat a településen.
„Gyenesdiás az eddig elért környezetvédelmi eredményeivel próbál abban aspirálni, hogy a jövőre nézve egy hosszú távú elképzeléshalmazt alkosson, egy olyan programozást adjon, ami nem csak rövid távra szól, hanem hosszú távra. Fontos az energiahatékonyság ebben, fontos a víztakarékosság ebben, fontos a Balaton, mint ivóvízkincsünk védelme ebben, és természetesen az olyan innovatív törekvések, amelyekből tanulnak a gyerekeink. Ha a gyerekek már így fognak felnőni, akkor sokkal egészségesebb, környezettudatosabb gyenesdiási lakosok lesznek a jövőben.” - emelte ki Gál Lajos, Gyenesdiás polgármestere.
A témában tartott sajtótájékoztatón elhangzott, a mintaprojekt keretében egy komplex szemléletformálást szeretnének megvalósítani a településen. A Klímabarát Települések Szövetségének szakemberei egy mindenre kiterjedő kérdőív segítségével mérték fel Gyenesdiást, ahol számos jó példát találtak. Pálvölgyi János vezető tanácsadó kiemelte, a Gyenesdiás mellett még 4 településen megvalósuló program mintaértékű lesz az egész ország számára.
„A klímastratégia három pilléren áll. Egyrészt a szén-dioxid és más üveghatású gázok kibocsátásának a mérséklése, másodrészt – és ez Gyenesdiás szempontjából kiemelkedően fontos pillér – az alkalmazkodás az éghajlatváltozáshoz, és felkészülés a kártételekre. A harmadik, ami szintén fontos Gyenesdiáson, a szemléletformálás, a tudásmegosztás, hogyan lehet az embereket informálni arról, hogy mi vár rájuk.” - mondta a Klímabarát Települések Szövetségének vezető tanácsadója.
A szakemberek fontosnak tartják a gyerekek bevonását a programba, hiszen ezáltal egy olyan öko-gondolkodás alakíthat ki a jövő generáció, amely nagyban hozzájárul a Föld megóvásához. A mintaprojekt azt célozza meg, hogy a környezetvédelem épüljön be a mindennapi gondolkodásba, hogy a civil lakosság is tudatosan dolgozzon a klímaváltozás hatásainak mérséklésén.
Regman Karola - Keszthelyi TV