Friss és szárított gyógynövényeket hozott el a Tájházak napjára a Gyenesdiási Kertbarát Kör. Csomborból, galagonyából, levendulából és más összetevőkből készült a gyógytea, de házi szörpöket is kóstolhattak az érdeklődők. Az ital mellett az ételről a nyugdíjasklub tagjai gondoskodtak palacsinta formájában.
A rokkával és a gyapjúfeldolgozással is megismerkedhettek az érdeklődők Szőkéné Hajduk Andrea jóvoltából. A keszthelyi textilművészeti szakkör tagja két éve egy gébárti kézműves szakkörben megismerkedhetett a fonás rejtelmeivel. Akkor szerezte be és újította fel ezt a kenderfonásra használt rokkát. Zalában egyébként nem a gyapjú, hanem a kender volt az elterjedtebb. Szőkéné Hajduk Andreát a kíváncsiság és hagyományok iránti érdeklődés vezérli.
„Egy jó pár nap kell ahhoz, hogy az ember rájöjjön ennek az ütemére, a ritmusára és megfelelő mennyiséget elő tudjon állítani. Tehát én – mondom két éve volt ez – egy pulóverre valót még nem fontam meg, mert nem olyan egyszerű. Ez már egy régi eszköz, kicsit vetemedett, ki kell ezt tanulni és sok türelem és idő kell hozzá.” - mondta el a keszthelyi szakkör tagja.
A gyenesdiási Pásztorház kedvelt közösségi és rendezvényhelyszín. A tipikus népi építészeti emlék az 1856-os térképen már szerepel. A helyi csordásoknak volt a szolgálati lakása, akik két legelőre is hajtották a marhákat. Az utolsó tehénpásztor 1994 körül költözött el innét.
„Azóta az önkormányzat használja tájháznak és egyéb gyűjteménynek, konkrétan az Avartörténeti kiállítás kapott még itt helyet. A tájház másik két helyisége pedig működő tájház, ahol kézműves szakköröket tartunk, ott tartjuk ezeket a rendezvényeinket, mint most a tájházak napját, amit azért tartunk meg mi is, mert szeretnénk, hogy ha ezek a hagyományok tovább élnének, kicsit népszerűsítenénk a népi hagyományainkat, népszokásainkat.” - mondta el Hársfalvi Györgyné, a Pásztorházat működtető könyvtár munkatársa.
A Magyarországi Tájházak Szövetsége az idén is alkalmat kívánt teremteni arra, hogy az év egy napján az érdeklődők figyelmének középpontjába kerülhessenek a tájházak. Az idei Tájházak Napjához mintegy ötven helyszín csatlakozott.A szervezők bíznak abban, hogy az itt megélt élmények arra ösztönzik vendégeket, hogy az év többi napján is betérjenek az útjukba eső tájházakba – olvasható a szövetség közleményében.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV