Panka az édesapjával érkezett a húsvéti készülődésre, azt mondja nagyon jól érzi magát. Már tavaly és tavalyelőtt is eljöttek a programra. De nem csak itt, otthon is készülnek a Húsvétra.
„Feldíszítjük a lakást ilyen kis tojásokkal, meg otthon is szoktunk tojást festeni, meg gyűjtünk ilyen kis virágokat.” - mondta a nyuszifigurát festő kislány.
A Húsvét egyik legfontosabb szimbóluma a tojás, mely az élet újjászületésének, a termékenységnek legősibb jelképe. Csízy Istvánné gyerekkorában tanulta meg a tojásfestést és karcolást. A népi iparművész azt mondja, a színeknek és a mintáknak is meg van a jelentése: „Gencsapátiba tanultam az édesanyámtól, az egész falu azt készítette Húsvét táján. A színek: a piros az jellemzi Jézus vérét, a zöld a reményt. Szerelmi ajándékként is adták a lányok a fiúknak.”
Nem csak fekete, hanem hófehér bárányok is várták a gyerekeket a húsvéti készülődésen. A különféle fajtájú birkák a Festetics Imre Állatparkból érkeztek, de különféle felajánlásoknak köszönhetően voltak naposcsibék és nyulak is. A szervezők célja az ismertterjesztés mellet, hogy megmutassák az állatok nem játékszerek.
„Simogatni nézegetni lehet őket és ezek a gyerekek már nem is nagyon ismerik még a háziállatokat sem, tehát bejött nekünk ez az állatsimogató, mert a mai falusi gyerekek sem ismerik a csirkét meg a nyulat, lehet itt látnak csak egy évbe egyszer.” - mondta el a programs zervezője, Hársfalvi Györgyné.
A rendezvényhez első ízben csatlakozott a Morzsa Állatvédelmi Alapítvány. A civil szervezet is a felelős állattartásra hívta fel a résztvevők figyelmét.
A rendezvényen folyamatosan sütötték a süteményeket a pásztorház kemencéjében. Nyusziformájú sós harapnivalókat készítettek az asszonyok és a segítő gyerekek is. A programra nem csak helyiek, hanem a környező településekről is nagy számban érkeztek. Az egész napos programot Varázshangok játszóház és babaruhabörze is színesítette.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV