Eke István ásatásvezető régész. A számos érme közül azt az ezüstpénzt mutatta meg, ami a kelták korából való és az új gyorsút út megépítése előtti feltárás egyik legszebb darabja. Az útépítés Sármellék felé vezető szakaszánál végzett archeológiai munkák már egy hónapja folynak a Nemzeti Ifrastruktúra Fejlesztő Zrt. ill .a Várkapitányság megbízásából közel 15 ezer négyzetméteren. Ez a 2017-18-as ásatásoknak a folytatása. A munkálatok helyszínén fog megépülni az M76-os út körforgalmi csomópontja. A terület átvizsgálása során számos leletet találtak a régészek.
"Hasonlóan a 2017-18-as év eredményeihez, öt korszak leleteit találtuk meg. A legkorábbiak rézkoriak. Ezeknek egy részét már megtaláltuk 2018-ban, ill. ugyanúgy késő vaskori, kelta leleteket találunk. Római kori leleteket találtunk, ill. Árpád kori és középkori leletek kerültek elő. Kicsit bővült most az a terület, amit feltártunk,déli irányban egyre inkább közeledünk a Hévíz csatorna fele. Tehát ezért nagyon izgalmas leleteink annak, a régi Árpád kori falunak valószínű földbeépített házait találtuk meg. Ezek földbemélyített házak kemencével."-mondta Eke István,régész-muzeológus,a Göcseji Múzeum régésze.
A munka lassabban halad a tervezettnél mert a vírus okozta helyzet miatt kevesebben tudnak dolgozni a területen- mondta az ásatás vezetője. De így is sok érdekességre bukkannak és alaposan átvizsgálják a kijelölt kutatási részt. A fenékpusztai ásatásoknál nagyméretű tárlók, kisebb kemencék is előkerültek az egykori Fenék nevű telep maradványaiként A szépen körbehatárolt leletek árulkodnak az ott élők életviteléről, szokásairól is amik Keszthely korai történetéhez újabb kutatási anyagként szolgálnak.
"Magában a településen belül ásunk. Több házhelyet,kemencét, gazdasági épületet tártunk már fel két évvel ezelőtt is ami nagyban gazdagítja a tudásunkat arról,hogy hogyan élhettek az egykori Fenék faluban. Mivel foglalkozhattak, milyen típusú település volt és ahogy az idő telik és a tudományos feldolgozás is halad, olyan kérdésekre is választ fogunk tudni adni, hogy mit ettek, milyen állatokat tenyésztettek, milyen volt a pontos település szerkezet,milyen volt a klíma? Mekkoravolt a Balatonnak esetleg a vízállása?Ezek mind apró nyomok amelyeket a régészeti feltárás során rögzítünk."- adott tájékoztatást Havasi Bálint,a Balatoni Múzeum igazgatója.
A régészeti munkálatokat a Göcseji Múzeum és a Balatoni Múzeum szakemberei végzik. A feltárás előreláthatólag május végére befejeződik.
Hegedüs Éva- Keszthelyi Televízió