Az erdélyi Gyimesközéplokról érkezett Ilonka néni három tojásíró asszonnyal együtt a keszthelyi Család Általános Iskolába, hogy beszéljen - húsvéti ünnepkörhöz szorosan hozzátartozik - a húsvéti tojásról, mint ősi szimbólumról annak gyimesi díszítéséről, a tojásírásról. A régi időkre visszanyúló tojásdíszítés egyik legrégebbi módja a karcolás ,de elterjedt a tojásírás is. A viasszal felvitt,hagyományos mintákkal díszített húsvéti tojás.,amit Gyimesben nagypénteken írnak,mert azt tartják, hogy a nagypénteken főzött és írt tojás sokáig eláll. A diákok megtanulhatták, hogy a főtt tojásra,hogyan lehet motívumokat írni viasszal. A szép piros hímes tojások mintáiból válogathattak a gyerekek. Akad olyan kisdiák aki a tanultakat kibővítette, saját elképzelését írta a tojásra.
Sok újdonságot tanultak gyimesi húsvéti tojás írásáról az iskola tanulói. Azt is megtudták, tojásírásnak ugyan széles a motívumkincse de kevés eszköze , azt is házilag készítik. Ez a 10-15 cm hosszú kesice, másnéven íróka,aminek a használatát is meg kell tanulni. Meg kell tanulni a fogását, a viaszba mártását és forgatását is, hogy szép egyenletesen lehessen írni vele.
A tojásíró asszonyok hosszú évek óta tanítják Keszthelyen az archaikus mintaírást. Tizennyolc éve alakult ki az intézménnyel a kapcsolat,azóta a nagy hét előtti héten már megérkeznek Keszthelyre ,hogy minden tanulónak legyen lehetősége és ideje megtanulni a régi mintázást.
Hazánkban sokféle tojásdíszítést alkalmaznak, de Gyimesben csak tojásírással díszítenek, ritkán fordul elő,hogy más eljárással festenek tojást-tudhatták meg a tapasztalt tojásíróktól az iskola tanulói A viasszal megírt tojásokat szépen kifényesítik és úgy kerülnek az ünnepi asztalra.
Hegedüs Éva - Keszthelyi Televízió