Megtöltötték az alsósok az iskola auláját. Közösen táncoltak a népviselet napján. Fiúk, lányok, pedagógusok öltöttek bőinget, vagy éppen hímzett kötényt.
„Én nekem nagyon tetszenek ezek az öltözékek, a népi hagyományos öltözetek, mindig szépnek találom és nem olyan hétköznapi” - nyilatkozta Kontor Márk tanuló.
Hetési kötény, göcseji ünnepi ruha, vagy népi motívumokkal készített mai öltözék is tarkította a rendezvényt. Molnárné Riskó Erzsébet népi iparművész menyasszonybabákat, a keszthelyi babavarrók munkáit hozta el. Azt mondja, minél hamarabb be kell oltani a gyerekeket e téren.
„Annyira egyöntetűvé válik a világunk, hogy valahol meg kellene kapaszkodni és ebben a népviselet egy nagyon jó dolog a néptánc és a népdal mellett” - fogalmazott a babakészítő népi iparművész.
Farkasné Kiss Marietta és a Tányéros házaspár szervezte az eseményt. A néptánc mellett citerazene is volt. Az alsósok bábokat rajzoltak, festettek, a felsősök pedig stencilező technikával készítettek egyedi, magyar motívumos pólókat.
„Egy kicsit tekintsünk bele abba, hogy milyen volt az 1900-as évek közepétől Magyarország viselete, illetve azt azért el kell mondani, hogy a régmúlt nélkül nincsen jövőnk, nincsen jelenünk, tehát fontosnak tartottuk, ez volt az elsődleges célunk. Továbbá az, hogy közösséget kovácsoljunk, egységet hozzunk létre” - fogalmazott Farkasné Kiss Marietta, az egyiks zerevző pedagógus.
Hagyománya van az intézményben a népviselet napjának. A szervezők azt vallják, ha a pedagógus is lelkes és aktív, akkor azt a gyerekek átveszik, és szívesen vesznek részt az ilyen programokon.
Dósa Zsolt igazgató: „Azért, hogy a gyermekek a múlttal, a történelemmel és a magyarságnak ezen nagyon fontos részével tisztában legyenek és el tudják helyezni a népviseleteket a magyar tájegységek szerint is.”
A népviselet napját 2015-ben hívták életre. Hivatalos napja április 24. A kezdeményezés idén jubilál. 10. alkalommal hívják fel a figyelmet a népviseletek szépségére, változatosságára, közös értékeinkre.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV