Hatalmas mandulafák között járhatnak a közlekedésben résztvevők Balatongyörök előtt. A növényre jellemző, hogy virága, fajtától függően a fehértől a sötét rózsaszínig pompázhat. A fák kedvező életkörülmények között 3, de akár 8 méteresre is megnőhetnek. Hazánkban a legjobb termőhelyek Baranyában, Vértesalján és a Balaton-felvidéken találhatóak, hiszen a mandula a kissé emelkedett, déli domboldalt kedveli.
Virágzáskor könnyen összetéveszthető közeli rokonaival, a kajszi- és az őszibarackkal, mivel hasonló a szirmuk és a levelük is. Különbség viszont, hogy míg a mandulánál rögtön a virág megjelenésével egy időben kibújnak a levelek, addig a baracknál ez később várható.
A korai feljegyzések szerint a mandulafák már a török időkben megjelentek Magyarországon – mondta el Szabóné Lázár Ibolya, a Georgikon Majormúzeum kiállítóhely vezetője.
„Szórványgyümölcsösökbe, szőlőkbe előfordult. Tulajdonképpen egy 1815-ös kimutatás a Georgikonban is mutatja, hogy itt volt az uradalomban mandula, de mint Pethe Ferenc, a Georgikon tanára könyvében írta, mandula kevés van, bár jól érezné itt magát, jó a kvártély a mandulának.”
A vezető hozzátette, Festetics Tasziló egyik célja lehetett, hogy feleségének, Lady Hamiltonnak kora tavasszal örömet okozzon a virágok által.
„A mandulafákat természetesen nem csak szépségük miatt ültették. A filoxéravész idején telepítették őket Magyarországra a szőlők helyére. Így gazdasági jelentőségük is igen nagy volt.”
A növények meglétéhez köthető Vonyarcvashegyen az évek óta megrendezett Hercegi Mandulás Napok. Ekkor a csonthéjas gyümölcshöz köthető programokkal és szalaggal feldíszített mandulafákkal várják a kilátogatókat. A rendezvényt idén április 5-én tartják.
Lendvai Bianka - Keszthelyi TV