Az 1896-os első újkori olimpia egyik maratoni futója, a görög Szpiridon Belokasz harmadikként ért célba, de csalása miatt a bronzérmet a távot egyedüli külföldiként végigfutó magyar Kellner Gyulának ítélte az öttagú versenybíróság. Belokasz ugyanis az óvás után bevallotta, hogy a táv egy részét lovas kocsin tette meg. Ilyen érdekességeket gyűjtött csokorba Dr. Hencsei Pál. Az eredetileg vegyészmérnök végzettségű olimpiatörténész nyugdíjba vonulása óta idejének nagy részét a sporttörténelem jelentős visszhangot kiváltó eseményeinek felkutatásával tölti.
Az este második előadója is a csalásokról beszélt, de egészen más megközelítésben. Amióta a kimagasló teljesítmény dicsőséget és rangot jelent egy közösségben, megtaláljuk a nyomait annak, hogy az emberek valamilyen természetes vagy mesterséges szerrel próbálnak magukból még többet kihozni. Horváth Vilmos, a szombathelyi Dobó SE elnöke olyan sportolónőket gyűjtött össze, akik kis szépséghibával óriási előnyre tettek szert. Szó esett például az ukrán Irina Pressről és testvéréről, Tamaráról is, akiket sokan csak Press fivérekként emlegetnek. Jó néhány diktatórikus berendezkedésű államban semmitől sem riadt vissza a politikai vezetés. Egyáltalán nem voltak tekintettel a sportolók testi és pszichikai egészségére. Az volt a legfontosabb szempont, hogy bizonyítsák a felsőbbrendűséget, és ennek mindent alá is rendeltek – derült ki előadásából.
Keszthelyi Televízió – Kalapos István
A „Csalások és tévedések az újkori olimpiákon” című előadásról bővebb összeállítással jelentkezik a május 31-i Szignatúra című kulturális magazin.