A rendőrség osztotta meg az egyik legújabb csalási formát közösségi oldalán. E szerint az eltűnt kutyájukat kereső gazdát hívták telefonon egy állatvédő szervezet nevében, hogy az állat megsérült, az orvosi ellátás költségeit pedig átutalással kell fedezni. Amint az összeg megérkezik, az ebet kiszállítják a tulajdonos címére. Szerencsére a gazdi nem dőlt be és azonnal értesítette a rendőrséget.
Továbbra is naponta érkezhetnek az adathalász e-mailek és SMS-ek, a leggyakrabban szolgáltatók, bankok vagy csomagküldők nevében. Sokszor tartozásról szólnak ezek az üzenetek. A probléma abból adódik, hogyha nagyon hasonlítanak az eredeti oldalakhoz, nem mindig tűnik fel elsőre az eltérés. Ezért kell nagyon alaposan értelmezni a leírtakat, a szóhasználatot, megnézni az aláírást és a küldő elérhetőségét.
„Azok a csalások, amik bárhol máshol megjelennek, nálunk is. Úgyhogy folyamatosan a szolgáltatók nevében történő felhívások, a szolgáltatókra nagyon-nagyon hasonlító üzenetek, e-mailek, amik, hogyha nem vagyunk alaposak és nem vagyunk óvatosak, akkor akár a megtévesztésig hasonlítónak tűnnek. Nagyon-nagyon oda kell figyelni, hogy mire kattintunk rá. Az ilyen e-maileknél fontos az, hogy ne a linkre kattintsunk, hanem keressük meg a szolgáltatónak az oldalát, és az azon lévő linkre kattintsunk rá.” - mondta el dr. Lakics Andrea a Keszthelyi Rendőrkapitányság kiemelt bűnmegelőzési főelőadója.
Nyereményekkel, óriási kedvezményekkel kapcsolatos üzeneteket is gyakran küldenek. Ezekben személyes adatokat kérnek a csalók azzal hitegetve, hogy így veszik fel az érintettekkel a kapcsolatot. Kételkedni kell azokkal kapcsolatban is, ha a levelekben olyan tartalom van, hogy felvételek, képek vannak rólunk a küldő birtokában, lejárt a jelszavunk, változtassuk meg vagy örököltünk. A rendőrség minden esetben azt kéri, hogy legyen mindenkiben egy egészséges kételkedés.
„Próbáljuk meg az oldalakat ellenőrizni és hogyha úgy állapítottuk meg, hogy már sajnos megtörtént a probléma, akkor minél hamarabb jelentkezzünk a rendőrségen és minél hamarabb tegyünk feljelentést. Mert az időbeli tényező az az elkövetőnek dolgozik.” - tette hozzá a szakember.
A rendőrség arra is felhívta a figyelmet, hogy abban az esetben, ha telefonon keresnek bennünket idegenek, az első gyanús jelnél a legegyszerűbb, hogy minél gyorsabban bontjuk a vonalat. Ha pedig megadtuk az adatainkat, azonnal jelentsük a bankunknak és a rendőrségnek is.
Lendvai Bianka - Keszthelyi TV