Felújított relikviát lepleztek le Gyenesdiáson. Az elődtelepülésre, Faludra emlékeztetnek a szobrok a Faludi utca mellett. Nem csak a hatszázkilencvenéves múlt tiszteletét jelképezi a mű, hanem a testvértelepülési barátságot is. Az emlékművet mindhárom polgármester megkoszorúzta, Kerekes Zoltán plébános pedig megáldotta. Ezt követően a résztvevők a körforgalom melletti pihenőhelyen gyülekeztek, majd innen indult a színes szüreti felvonulás.
A népviseletes, traktoros, vonatos, lovas menet a termelői piacra vonult. Itt már jó hangulatban várta őket mindenki. Hencsár Jánosné is: "Nagyon jól érzem magam, és csodálok mindent, az egész műsort, a fölvonulókat, mindent. Nagyon tetszenek, úgyhogy igazából nagyon jól érzem magamat."
Ha már szüret, akkor elmaradhatatlan, hogy aki teheti, bort is kóstoljon. Pásztor Sándor és párja is ezek közé tartozik: "A körforgalomtól ide sétáltunk a párommal. A bor remek, a hangulat jó, a kaja is jó, tökéletes minden. Jól érzem magam, és jól is fogom - később is."
A három település képviselői a színpadon emlékeztek meg a közös múltról. Az erdélyi Csíkszenttamással tizenöt, az ausztriai Gaal-lal húsz esztendeje tart Gyenesdiás barátsága. A jövőbe mutató testvértelepülési kapcsolati szándékot írásban is deklarálták a polgármesterek.
“Úgy gondolom, hogy a mai világban fontosabb, mint valaha, hogy partnerségben legyünk más országokkal is. Ausztriát és Magyarországot a történelem köti össze, ezért fontos, hogy együttműködjünk a jövő érdekében” - fogalmazott Gaal település polgármestere, Fledl Friedrich. Hozzátette: Nagyon szívélyesen fogadták itt őket, jól érzik magukat. Mindig szívesen jönnek ide.
Gyenesdiás polgármestere, Gál Lajos számára is különösen fontos, hogy mindkét településsel tovább ápolják a kapcsolatot. Így fogalmazott: "A szőlő köt össze mindannyiunkat. Az a szőlő, amelyre nagyon büszkék vagyunk mi is, testvér barátaink, partner településeink. Ez a valamikori hegyközség, amely a rendszerváltás után újjá tudta éleszteni a szüreti menetet, felvonulást; és bizony egy olyan szüreti ünnepkör, szüreti ünneplés lett belőle, amely most már hívószó a térség számára."
A rendezvénytéren szüreti hagyományőrző programok, helyi csoportok és a partnertelepülések folklórműsorai, koncertek szórakoztatták a közönséget.
Tüskés Balázs - Keszthelyi Televízió