A fenékpusztai ásatás vezető régésze avatta be az érdeklődőket az egykori erőd történetébe. A területen 2006 óta folytatnak ásatásokat, most éppen az úgynevezett palotát, azaz a központi épületet tárják fel. A régészet és a történelem szerelmesei most egy nyílt nap keretein belül nyerhettek betekintést a régészek munkájába. A résztvevők több újdonsággal is találkozhattak, melyek többek körében nagy tetszést arattak.
„Úgy an block, összességében minden. Ahogy rögzítik a nyomokat, drónnal készítik a fényképeket, ez új volt számomra viszonylag. Meg az ismertető, a beszámoló Orsolya részéről.” - mondta egy résztvevő, Munkhárt Károly.
Az érdeklődők végigjárhatták a feltárás alatt álló szelvényeket, azaz az egykori palotaszárnyakat. A feltárt falak és padlórészletek nagyon jó állapotban kerültek elő, leletanyagot azonban viszonylag keveset találtak a szakemberek. A feltárás magyar-német koprodukcióban zajlik, a főépület kibontását pedig várhatóan a jövő héten be is fejezik a szakemberek.
„A harmadik héten vagyunk, a jövő hét lesz az utolsó hét, összesen négy hetet ásunk. Körülbelül 200 négyzetméternyi területet tárunk fel. Ezen belül ennek a palotaépületnek van egy déli és egy északi szárnya, és idén mindkét szárnyon folynak kutatások. Leginkább a különböző építési fázisokat próbáljuk széttagolni.” - tájékoztatott Heinrich-Tamáska Orsolya ásatásvezető, a Lipcsei Egyetem Közép-Kelet Európai Kutatóintézetének régésze.
A programon előzetes regisztrációt követően lehetett részt venni. Sokak számára nyújtott izgalmas szórakozást az ásatás, hiszen több, mint hetvenen jelentkeztek a nyílt napra. A kutatási területet két külön csapatba osztva ismerhették meg a résztvevők, miközben a régészek folyamatosan dolgoztak a saját szelvényeikben. A programot a Balatoni Múzeum hívta életre.
„Nagyon fontosnak tartottuk azt, hogy személyesen, életközelben tapasztalják azt meg, hogy milyen egy régészeti feltárás, és megismertessük nem csak az eredményeket, hanem azokat a módszereket is, amivel a régészek dolgoznak, és eljutnak azokig az eredményekig, amiknek a vége egy kiállítás vagy egy publikáció.” - emelte ki Havasi Bálint, a múzeum igazgatója.
A mostani feltárás egyik legizgalmasabb lelete ez a maszkos veret. Ezek a veretek már a népvándorlás korában is ismeretesek voltak, így a régészek szerint ez is bizonyítja egy római közösség továbbélését Fenékpusztán a római kor vége után.
Az ásatás a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósult meg.
Regman Karola - Keszthelyi TV