A hajnali vágás után pár órával már az abalében és a darálóban volt a négy sertés. A böllérnapon a sertéstelep munkatársai és a segítő családtagok vezetése mellett több hallgató is aktívan részt vett. Kovács Ákos azt mondja, a kezdeti év után már egy összeszokott csapattal dolgozták fel a sertést.
„A legtöbb segítő azért otthon részt vesz ezekbe a dolgokba, böllérkedik, vagy próbál beletanulni, aztán így igyekszünk segíteni a szakembereknek.” - nyilatkozta a hallgató.
A böllérnapot tavaly indították el a hallgatók. Akkor körülbelül 350 résztvevője volt a programnak, így nem volt kérdés a folytatás. Az eseményt a hallgatók jelképes hozzájárulásából és szponzorok segítségével szervezték meg.
„Szerettük volna, hogy itt a Georgikon Karon hagyományteremtő céllal szervezzünk egy disznóvágást azért, hogy kicsit a hallgatói életet fellendítsük. Úgy gondoltuk, hogy ez nagyon jól sikerült, a tavalyi éven felbuzdulva idén is belevágtunk az esemény megszervezésébe és bízunk benne, hogy jövőre is sikerül megszervezni.” - mondta el az egyik szervező, Moór Adrián.
A négy levágott állatból két nagy fehér fajtájú a kar sertéstelepéről származott, kettő mangalica pedig Káptalantótiból érkezett. Utóbbi fajta ismét a virágkorát éri. A 70-es években majdnem eltűnt a mangalica a hazai agráriumból, ma már kettőszáz tenyészet tízezer kocájának köszönhetően körülbelül hatvanezer hízót nevelnek évente.
Tóth Péter, a Mangalicatenyésztők Országos Egyesületének elnöke: „Mangalicától függetlenül nagyon nagy jelentőséget tulajdonítunk annak, hogy a fiatalok sertésvágással, tehát ezért is állt a Mangalicatenyésztők Országos Egyesülete a rendezvény mögé és segítjük őket azzal, hogy mangalicákat is biztosítunk a rendezvényre. Meg kell tanulni, hogy az élelmiszerek azok az élőállttal kezdődnek és ez a folyamat, az hogy disznóvágás, ez annyira a történelmünk része, hogy ezt életben kell tartani és egy csodálatos élmény, hogy fiatalok és egyetemisták ezzel foglalkoznak.”
A böllérnapon részt vett V. Németh Zsolt. A környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkár elmondta, mindenhol megvannak a disznóvágások szokásai, de a közös a hagyomány és az állat tisztelete. A georgikonos hallgatók programját üdvözölte a politikus: „Ilyenen még nem voltam, de úgy látom, olyan hangulat alakult itt ki, ami egy nagyon fontos eleme a böllérfesztiválnak, ami bizalomra ad okot, hogy jó kezekben van ez a hagyomány és tovább is adják a hallgatók egymásnak és ha már elkezdték, ez fennmarad évtizedek múltán is.”
A sertésekből toros káposzta, hurka és kolbászkészült, ezeket a délutáni böllérlakomán fogyaszthatták el a vendégek. E mellett böllérbált és szakmai programokat is szerveztek, melyen a mangalicák mellett a pannon háztáji sertésprogramot is bemutatták.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV