A megszokottnál jóval hidegebb téli időjárás nem csak az emberek, hanem a négylábúak szervezetét is megterheli. Sok családi háznál töltik a kutyák a kertben a mindennapjaikat, a rövidebb szőrű ebek azonban nehezen viselik az éjszakai mínuszokat. Ebben a gyenesdiási állatorvosi rendelőben nem jellemző, hogy kihűléses tünetekkel érkeznek a kutyusok. Dr. Kökény Endre azt mondja, ilyenkor fokozottan oda kell figyelni az udvaron tartott kedvencekre, főként az idős kutyákra. Az állatorvos szerint a télre való felkészülést már szeptemberben el kell kezdeni.
„Meg kell vizsgálni, hogy szépen váltja-e a szőrzetet ősszel a kutyus, úgy gyarapszik-e, ahogy azt mi szeretnénk, és, hogyha nem, akkor keresni kell megfelelőbb táplálékot. Érdemes megnézetni idős kutyusoknál, hogy a keringési rendszerük megfelelően működik-e, esetleg nincs-e egy szívbetegség a háttérben, ez is fontos dolog. Természetesen a kutyaházat is úgy kell kialakítani, hogy az szigetelt legyen, ne legyen túl nagy méretű.” - tájékoztatott az állatorvos.
Nagyon fontos, hogy télen a kutyusok gazdagabb és nagyobb mennyiségű táplálékot kapjanak.. Oda kell figyelni a négylábúak vizére is, érdemes naponta többször langyos vízzel feltölteni a tálat. A kihűlés első jeleinél, ha a kutyus remeg, akkor meleg helyre kell vinni, ha azonban mozgáskoordinációs problémák is fellépnek, akkor orvosi beavatkozásra van szükség. Sok kerti kutyusnak van lehetősége naponta néhány órát a meleg szobában tölteni, a keszthelyi Ebrendészeti Telep lakói azonban nem ilyen szerencsések. A lehetőségekhez képest azonban itt is igyekeznek meleg kuckót biztosítani az ebeknek, a kutyaházakba takarók kerülnek. Elkél azonban a segítség, hiszen a hat kennel szinte állandóan tele van.
„Pokróc, esetleg lepedő, ezek bármikor jól jönnek. A kutyák ilyenkor körülbelül olyan 25 százalékkal több kaját is kapnak, száraztápot, illetve konzervet, illetve főzünk is nekik természetesen. Aki tud esetleg száraztáppal, vagy konzervvel tudna minket segíteni, az nagy segítség.” - mondta Kalmár Gábor, a telep vezetője.
A telep keretein belül egy állatvédelmi alapítvány is működik, akik évek óta segítik a rászorulókat kutyaházakkal. Éppen ezért felhívták a figyelmet arra is, hogy akinek van nem használt, de jó állapotban lévő kutyaháza, azt szívesen átveszik, hogy egyetlen kutyának se kelljen a szabad ég alatt éjszakáznia.
Regman Karola - Keszthelyi TV