Jégről mentést gyakorolnak a keszthelyi tűzoltók a Balaton jegén vágott léknél. A lánglovagok minden évben megszervezik a gyakorlatot, hogy egy esetleges baleset bekövetkezésekor hatékonyan és szakszerűen tudjanak eljárni. A mentés során két speciális öltözetet viselő tűzoltó dolgozik a befagyott Balatonon, őket társaik a partról biztosítják.
„Ez minden évben be van tervezve, egyrészt a Balaton közelsége, másrészt egyéb nyílt vizeknek a jelenléte miatt. Itt ilyenkor a kollégák egy oktatáson keresztül megtanulják a biztonsági szabályokat, a munkavédelmi előírásokat. Azt követően pedig vagy létrával, aminek levegővel felfújt tömlő van keresztbefektetve rajta, hogy fennmaradjon a vizen, illetve ezzel a szörfdeszkával próbáljuk ki, hogy ha esetleg mégis ők is beszakadnának mentés közben, akkor ne a víz alá süllyedjenek.” - mondta Laczikó Károly, a Keszthelyi Katasztrófavédelmi Kirendeltség vezetője.
A tűzoltók és a vízirendőrök is felhívják a figyelmet arra, hogy a téli sportok szerelmesei csak a kijelölt helyeken merészkedjenek a jégre. Fontos, hogy meleg, réteges öltözetet viseljenek, és minden esetben legyen náluk feltöltött mobiltelefon. Ha baj történik, akkor először a tűzoltóságot kell hívni a 105-ös, vagy 112-es segélyhívón, hiszen ők rendelkeznek mentési gyakorlattal. Amíg nem érkezik szakszerű segítség, a megfelelő ismeretek is életet menthetnek.
„Ha valaki beszakadt, elsüllyedt, akkor próbáljon meg minél nagyobb felületet a jégen tartani magából, hogy talán még maga is ki tud menekülni. Ezért azt gondolom, hogy az a legokosabb, ha nem egyedül megyünk a jégre, hanem legalább ketten, hárman, hogy ha esetleg valamelyikünkkel probléma történik, akkor ki tudjuk menteni. Nagyon fontos még az, hogy ha mi kívülről látjuk, hogy valaki beszakadt, akkor ne közvetlenül a beszakadás, a lék közelében próbáljuk meg menteni, hanem valamilyen segédeszköznek, egy botnak vagy valaminek a segítségével próbáljuk meg kihúzni.” - tájékoztatott a kirendeltségvezető.
A Balaton jege még nem biztonságos, így egyelőre nem ajánlott korcsolyázásra. Fontos azonban, hogy kellő jégvastagság esetén is tilos a sportolás a hajókikötők és vesztegelőhelyek területén, éjszaka, illetve korlátozott látási viszonyok esetén. A jégre minden esetben tilos járművel ráhajtani. A katasztrófavédők elmondták, Keszthelyen körültekintő a lakosság, ezért nagyon ritkán fordulnak elő balesetek.
Regman Karola - Keszthelyi TV