Nótaszóval érkeztek a regölők a gyenesdiási pásztorházhoz az év utolsó napján. A regölés téli, természetvarázslás jellegű köszöntő népszokás, amely leginkább a Dunántúlon terjedt el. Karácsony másnapjától január hatodikáig járják a falut a regösök, és minden háznál énekelnek, ezért cserébe a házigazdák megvendégelik őket. Így volt ez Gyenesdiáson is, minden háznál nagyon szívesen látták a Gyenesi Dalárda tagjait.
„Kevesen voltak, akik nemet mondtak. Azok is csak azért mondtak nemet, mert nem tudták, hogy miről van szó szerintem. Harminc helyen voltunk ebben a néhány napban, újdonság nekünk is, de egy nagyon kedves szokás. Valószínűleg jövőre is felelevenítjük ezt a dolgot.” - mesélte Pék András, az egyik regölő.
A regölés szokása ma már sajnos kihalófélben van, sok fiatal nem is ismeri a regös énekeket. A Gyenesi Dalárda néhány tagja fontosnak tartja feleleveníteni és újra ismertté tenni a szokást, hiszen ez a magyar szellemi kultúra egyik fontos része. A csapat tagjai között vannak olyanok, akik még regöltek gyerekkorukban, így emlékeznek még a régi szövegekre.
„A regölésnek, azon kívül, hogy egy ilyen adománygyűjtő, kántáló éneket mondó valami, azon kívül erősíti ezt a szociális hálót. Így az ünnepek között egy ilyen csendes időszak volt, amikor a jószágokon kívül mással nem kellett foglalkozni, és az emberek mentek egymáshoz, keresték a kapcsolatokat, barátságok alakultak, rokonok közt összetartó erőt jelentett. Egyáltalán a közösséget éltetik az ilyen szokások, és ezért hívtuk életre itt Gyenesdiáson ismét ezt.” - mondta a Dalárda tagja.
A regölőket természetesen meg is vendégelték a házigazdák. Először egy kis itókával kínálták a férfiakat, majd került az asztalra hurka, kalács és friss kenyér is. A délelőttöt egy jó hangulatú beszélgetés zárta.
Regman Karola - Keszthelyi TV