November 1-je mindenszentek napja. Ez azoknak a szenteknek az ünnepe, akikről a naptár név szerint nem emlékezik megA halottak napját a clunyi reform vezette be a 11. században. Mára ez lett az elhunytakról való megemlékezés napja, felekezettől függetlenül. Szokás a halottak emlékezetére a sírok megtisztítása, feldíszítése és gyertyák gyújtása.
„Régen azt gondolták, hogy a halottak napja alkalmával hazalátogatnak a szellemek. Az ezt megelőző este is már az előkészületekről szólt, például vacsora alkalmával helyeztek ki a holtaknak is egy-egy terítéket, sót, kenyeret, vagy vizet az asztalra. Így szerették volna megvendégelni őket.” - ismertette Molnár Csenge néprajzos-muzeológus.
A 19. század előtt az emberek igyekeztek már november 1. előtt rendbe rakni környezetüket, hiszen már az ünnep hete is dologtiltó időszak volt. Tilos volt mosni, meszelni, földmunkát végezni, nehogy megzavarják a holtak nyugalmát. Étkezési szokások is kapcsolódnak az ünnephez: Zalában és Somogyban ma is készítenek ilyenkor rétest, de van ahol húsos káposzta, kacsa vagy libahús a hagyományos étel.
Minden november elsején 15 órakor gyűlnek össze a hívek a mindenki keresztjénél a Szent Miklós temetőben. Ezt a kőből készült feszületet 1813-ban állította a Szalai-család. Sok sírkertben található ehhez hasonló, melynek célja, hogy azok is megemlékezhessenek elhunyt szeretteikről, akiknek nem az adott temetőben van eltemetve hozzátartozójuk. A közös imádságon mindkét keszthelyi plébánia papjai részt vettek.
„Egyrészt az imádság közösségi mivolta nyilvánul meg, hiszen mindazok, akik idejönnek, azoknak itt családtagjaik, szeretteik nyugszanak. És a közös ima kifejezi, hisszük a szentek közösségét, a test föltámadását és az örök életet. Így közösen kértük az előbb imádságunkban a szentek közbenjárását, illetve közösen tettünk amellett hitvallást, hogy az ő égi közbenjárásukat kérjük.” - osztotta meg Tál Zoltán plébános.
Halottak napján is lesznek szentmisék, amikor közösen imádkozhatnak a hívek elhunyt szeretteikért. A Szent Miklós kápolnában reggel 9-kor, a Szent Mihály temetőben 15 kezdődnek a szertartások.
Hársfalvi Ákos, Lendvai Bianka - Keszthelyi TV