Ezekben a napokban sokan látogatnak el a temetőkbe, hogy megemlékezzenek elhunyt szeretteikről. Mindenszentek környékén megnövekszik az autós forgalom, így a rendőrség is segíti a közlekedőket. A Szent Mihály temetőhöz ebben az évben is csak a 71-es főútról lehet bekanyarodni a balesetek megelőzése végett. Az itt lakók mellett a távolabbról érkező rokonok, ismerősök is igyekeznek ebben az időszakban elutazni a sírkertekhez. A VÜZ Kft. munkatársai folyamatosan azon dolgoznak, hogy minél szebb környezet legyen a temetőknél. Lefestették egyebek között a ravatalozót is. Több nyughelyhez helyeztek ki matricát, melyen adategyeztetésre hívják fel a figyelmet. Erre a következő héttől lesz lehetőség. A sírkerteknél ügyeleti beosztás van, telefonon segítenek, ha valaki nem találná meg a keresett nyughelyet.
„Akik egy évben egyszer jönnek el, vagy nagyon ritkán, azok nem mindig találják meg. Ugye mindig változik a temető. Újabb sírkövek készülnek, vagy esetleg valamelyik fát ki kell vágnunk, mert elszáradt. Olyankor nehéz beazonosítani.” - mondta el Havasi Irma temetkezési ágazatvezető.
Keszthelyen a két temetőben csaknem 10.000 nyughely található. Többen már október utolsó hetében rendbe tették az emlékhelyek környékét, hogy szép, tiszta környezetben legyen az ünnepre. Szinte minden síron és urnafalon található élővirágos vagy tartós koszorú. Ahol lehetőség van, oda sokan ültettek krizantémot vagy árvácskát. Mécsesek és gyertyák is mutatják, hogy jártak már ott a hozzátartozók.
A Szent Miklós temetőben hagyomány, hogy november 1-jén összegyűlnek a hívek a mindenki keresztjénél. Ezt a kőből készült feszületet 1813-ban állította a Szalai-család. Célja, hogy azok is megemlékezhessenek elhunyt szeretteikről, akiknek nem az adott temetőben nyugszik hozzátartozójuk.
„Jó látni, legalábbis itt Európában és a keresztény kultúrkörben, így Magyarországon is és Keszthelyen, hogy a temetőkben a legtöbb síremléken kereszt van. Keresztfák vannak a temetőkben, útkereszteződésekben és a kereszt, az egy emlékeztető, az üdvösségünknek a záloga. Vagyis a mi urunk Jézus Krisztus kereszten váltotta meg a világot és nincs más üdvösség, csak Krisztusban a kereszt által. Ezért, amikor keresztre tekintünk, az örök üdvösség kell, hogy eszünkbe jusson.” - osztotta meg Mezei András a Kis Szent Teréz Plébánia plébánosa.
Mindenszentekkor a katolikus egyház az összes megdicsőült lelket közösen ünnepli. Azokat is, akikről sokaságuk miatt a kalendárium nem tud külön, név szerint megemlékezni. Népi hagyományok is kötődtek ehhez a naphoz. A 19. század előtt már az ünnep hete is dologtiltó időszak volt. Tilos volt mosni, meszelni, földmunkát végezni, nehogy megzavarják a holtak nyugalmát. Étkezési szokások is kapcsolódnak az ünnephez: Zalában és Somogyban ma is készítenek ilyenkor rétest, de van, ahol húsos káposzta, kacsa vagy libahús a hagyományos étel. November 2-a halottak napja, mely mára vallástól és vallásosságtól függetlenül az elhunytakra való emlékezés, a róluk való gondoskodás idejévé vált. Mindkét keszthelyi plébánia tart ezen a napon szentmisét. A Kis Szent Teréz Karmelita Bazilikában reggel fél 8-kor és este 6-kor, a Magyarok Nagyasszonya Plébániatemplomban reggel 8-kor és este fél 7-kor kezdődik. A Szent Mihály temetőben szombaton 3 órakor lesz a sírkertben nyugvó elhunytakért a szokásos szentmise.
Lendvai Bianka - Keszthelyi TV