Festett cserépedényeket és fekete mázas kerámiákat is láthatnak az érdeklődők a Balaton Színház legújabb kiállításán. A Népművészet hete alkalmából megnyitott tárlat három művész alkotásait mutatja be. A megnyitón zsúfolásig telt a színház Kacsóh terme, a látogatóknak pedig nagyon tetszettek a kiállított tárgyak.
„Nagyon tetszik mindegyik, de a Czibor úrnak az alkotásai állnak hozzám inkább közelebb. Talán egy kicsit a régi, nagyanyámnál látott kerámiákra hasonlítanak, vagy arra emlékeztetnek. A színvilága is, nekem ezért tetszik.” - mondta egy érdeklődő, Jankovics Tamásné.
A tárlatot Gyanó Szilvia, a Balatoni Múzeum néprajzkutatója nyitotta meg. Elsőként a népművészet ágairól, és a néphagyomány fontosságáról beszélt, majd a kiállító művészeket méltatta. Az alsópáhoki Czibor Imre a ’90-es években kezdett járni a keszthelyi Kerámia Szakkörbe, ma pedig már hivatásszerűen készíti a kerámiákat.
„Érdekelt mindig ez a dolog, de volt egy nagyon csinos hölgy, akit Németh Idának hívnak, és Alsópáhokra ment férjhez, ő vitt el ebbe a Kerámia Szakkörbe, és ott, amit láttam, az nagyon megfogott. Tök jó volt, ahogy pörögnek a korongok, és akkor készülnek az edények.” - mesélte Czibor Imre, népi iparművész.
A gyenesdiási Kollár Szabolcs is a keszthelyi Kerámia Szakkörben kezdte a pályafutását. Már gyerekkorában is szívesen készített különböző formákat gyurmából, majd később agyagra váltott. Különösen érdekesek a fekete cserepei, bár elmondása szerint ezek kevésbé népszerűek, mint a mázas kerámiák. A megnyitón egy meglepetéssel is készültek a művésznek, ugyanis a Kossuth Szövetség Kossuth-koszorúval ismerte el a munkáját.
„Meglepődtem, nem számítottam rá. Ennek a Kossuth Szövetségnek szoktam készíteni Kossuth emlékérmeket, és szerintem azért leptek meg ezzel a kis kedvességgel. Nem számítottam rá, úgyhogy köszönöm szépen a kedvességüket.” - hangsúlyozta Kollár Szabolcs, a népművészet ifjú mestere.
A keszthelyi Izer Noémi szintén a Kerámia Szakkör tagja. Már gyerekkorában kacérkodott a keramikussággal, aztán mégis más pályát választott. Hosszú idő után ült újra a korong mellé, és ma már számos szebbnél-szebb saját kerámia díszíti az otthonát.
„Nincs kedvenc, a lényeg az, hogy kézzel készüljön. Bármibe belevágok, amit az oktató mond, és igyekszem megfogadni a tanácsukat, és ebből kihozni a legjobbat. Igyekszem sokat simogatni az agyagot, attól lesz szép számomra, tehát próbálok foglalkozni vele, és türelemmel hozzáállni.” - tájékoztatott Izer Noémi, keramikus.
A kiállítás november 30-ig lesz látható a Balaton Színház Kacsóh Pongrácz termében. A Népművészet hetének keretein belül pénteken 15 órától a karácsonyi népszokásokról hallhatnak előadást az érdeklődők, és gyakorlati műhelyfoglalkozásokon is részt vehetnek.
Regman Karola - Keszthelyi TV