Agyagedényeket készítenek a gyerekek a keszthelyi kerámia műhelyben a Goldmark Károly Művelődési Központ korongozó táborában. A tematikus hetet múlt évben szervezték meg először, az ezt megelőző agyagozó tábor viszont már 10 éves múltra tekint vissza. A korongozásra mindig sok gyerek jelentkezik, a fiatalok szívesen ismerkednek meg eleink edénykészítő technikájával.
„Nagyon jó ez a tábor, mert sokat kézműveskedünk, és agyagból mindenfélét lehet készíteni. Most ilyen agyagból ilyen tányérokat készítünk, meg ilyen mindenféle cserépedényt, és, hát nagyon jó, és jól érezzük magunkat.” - mondta az egyik táborozó, Hetényi Bálint.
Az első napon a gyerekek a korongozás technikájával ismerkednek meg. Megtanulják levágni az agyagot, gombócot gyúrni belőle, majd azt is, hogy hogyan tudják megfelelően felhelyezni a korongra. Most még egyszerűbb edényeket, tálakat formálnak, a hét végére azonban már füles kancsókat, vázákat is készítenek. Simon Edit, a tábor vezetője folyamatosan figyelemmel kíséri a munkát, és segít a gyerekeknek.
„A korongozás kicsit nehéz művelet. Mindig azt szoktam mondani, hogy olyan, mintha hangszeren tanulnának a gyerekek. Kell hozzá legalább húsz golyót feltenni ahhoz, hogy egy kicsit étezze, hogy működik, hogy megy a keze alatt, hogy mozog az agyag, de a középre tételben mindig szoktam segíteni a gyerekeknek, úgyhogy a többi meg, a többi fogás azért könnyebb.” - magyarázta Simon Edit, keramikus népi iparművész.
A gyerekek többsége először próbálja ki magát a kerámiakészítés világában, vannak azonban olyanok is, aki a múlt heti agyagozó táborban is itt voltak. Akkor hurkatechnikával készült edényeket, agyaglapokból álló házakat és egy egész állatkertet is építettek a fiatalok. Az utolsó nap akkor is a korongozásé volt, így az ott részt vevők már gyakorlottan vághattak neki az e heti tábornak.
Regman Karola - Keszthelyi Televízó